Jak vyprat plyšové hračky: Postup při praní v pračce a čištění bez použití vody

plyšáci

Plyšáky milují děti i domácí zvířata. Proto je také pořizujeme. Zejména v případě plyšáků pro děti je třeba věnovat čistotě větší pozornost. Přeci jen děti je objímají, spí s nimi, berou je ven, válejí je po zemi. Jak je to s údržbou plyšových hraček? Patří do pračky? Jak je čistit?

Plyšové hračky a praní v pračce

Většinu plyšových hraček je možné vyprat v pračce. Nicméně nejdříve je třeba se podívat na štítek u hračky a postupovat podle něj, co zkrátka uvádí výrobce. Pokud je plyšová hračka příliš znečištěná nebo vyrobena ze speciálního materiálu vyžadující speciální ošetření, je lepší zvážit, zda raději nevyužít profesionální službu čistírny. Totéž platí i o plyšácích velkého rozměru, které doma nevyperete, neboť se nevejdou do pračky. Taktéž platí pro hračky se speciální výplní a ozdobami, které se mohou v pračce poškodit.

Postup praní plyšáků v pračce

Nejdříve zkontrolujte, zda se plyšák nepáře někde ve švu, nemá uvolněné oči, nos a jiné části. Pokud ano, vše nejdříve opravte, aby se stav praním ještě nezhoršil. Pakliže to materiál vyžaduje, tak plyšovou hračku se pokuste učesat. Plyšáka dejte do ochranného sáčku na prádlo, abyste zabránili poničení. Pokud sáček nemáte, použijte povlak na polštář a do něj vložte plyšovou hračku. Zvolte program na jemné praní. Použijte prací gel na jemné prádlo. Nejlepší je prací prostředek na praní dětského oblečení. Nepoužívejte aviváž.

Po vyprání nechte plyšáka uschnout na vzduchu, ale ne přímo na slunci. Nepoužívejte sušičku. Po dobu sušení je třeba mít plyšovou hračku na rovném povrchu, rozhodně nevěsit na šňůru, nekolíčkovat apod. Došlo by k zdeformování hračky.

hračky

Foto: Pixabay

Dezinfekce a údržba plyšáků bez vody

Některým plyšákům voda nesvědčí, neboť mají uvnitř hrací strojek, polystyrenovou výplň apod. Zlikvidovat roztoče a další bakterie můžete prostřednictvím mrazu. Do mrazáku však nedávejte plyšové hračky na baterky a ty, které mají uvnitř elektroniku.

Další možností je položení plyšáka na igelit či papír a posypat ho jedlou sodou, zapracovat ji do kožichu, nechat několik hodin působit. Poté pak vysát hubicí od vysavače. Pro otření povrchu poslouží i hadříky z mikrovlákna, které přitahují špínu, dobře odstraňují nečistoty a není třeba k tomu použít čisticí prostředek.

Zdroj: prozeny.cz, ireceptar.cz

Náhledové foto: Pixabay