Žaluzie

Jak vyčistit žaluzie od prachu a špíny?

Pořídili jste si do oken hliníkové žaluzie?  Žaluzie chrání naše soukromí a tlumí světlo v místnostech, na druhou stranou jsou skvělým lapačem prachu a jiných nečistot. Čištění žaluzií, tak pro mnohé není vůbec zábavnou činností, ba naopak otravnou domácí prací.  Čištění žaluzií si však jde zjednodušit a zpříjemnit.

Běžná údržba

V rámci běžné údržby, tedy pravidelně jednou zhruba za měsíc, je dobré otřít lamely hadříkem nebo prach setřít kartáčem s dlouhým vlasem. Pomoci si můžete i s vysavačem, na kterém si snížíte sací výkon a použijete malý nádstavec, původně určený na čalounění. Takto jednoduše prach ze žaluzií vysajete. Pokud máte horizontální nebo i vertikální žaluzie, nezapomínejte na to, že mají i rubovou stranu a že i tu je třeba očistit. Rozhodně však nepoužívejte vysokotlaké vodní čističe, mohlo by dojít k poškození žaluzií nebo elektrického pohonu, pokud jsou jím žaluzie vybaveny.

Velký úklid

Nejpoužívanější způsob, jak žaluzie čistit, je sklopení lamel a setření celé plochy lamely po směru sklopení.  Jednou za čas je vhodné žaluzie omýt důkladně a kromě lamel očistit i části, které se překrývají a to včetně vodících lanek. V tomto případě je už však přece jen vhodnější obrátit se na specializovanou firmu, aby nedošlo k poškození ovládacího mechanismu. Ostatně úklidovou firmu si můžete objednat na celé čištění žaluzií. Taková firmami  účtuje práci za metr čtvereční, z obou stran žaluzií a podle zašpinění žaluzií.

Přípravky a pomůcky
Co se týká čistících přípravků, ideální jsou buď chemické čistící prostředky na mastnotu, nebo postačí i obyčejný ocet, který naředíte ve vodě. Pokud si pořídíte speciální kartáče nebo rukavice na čištění žaluzií, oproti obyčejnému hadru umyjete více lamel najednou. Práci si tak značně zrychlíte a zjednodušíte, aniž by to bylo na úkor kvality práce. Cena těchto speciálních kartáčů a rukavic se pohybuje do 100 Kč a použít se dají, jak na mokro s čistícím prostředkem, tak i na sucho.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

K pohodovému bydlení nepotřebujete luxus. Stačí být jen spokojený. Třeba s málem. Zajímavosti z této oblasti vám ráda představím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *