Sedačka

Jak vyčistit sedačku?

Děti, domácí mazlíčci, ale i nevinné posezení u televize jsou mnohdy častým zdrojem skvrn.  A tak i navzdory naší ostražitosti, vzniknout na sedačce fleky. Nemusíte však panikařit, vsaďte raději na babské rady a recepty.

Čím dříve, tím lépe

S odstraňováním fleku neotálejte moc dlouho, čím dříve flek odstraníte tím lépe.  Nečistoty, které totiž stihnout proniknout hluboko do látky se pak zbavuje hodně těžko, nebo se takové skvrny nezbavíte už vůbec.  K čištění sedačky používejte bílý hadr. Jinak barevný hadr by mohl sedačku ještě obarvit. Ani příliš netlačte, ať silným tlakem nenaděláte ještě více škody než užitku.  Před samotným odstraňování, byste si měli uvědomit z jakého materiálu pohovka je. Jinou péči vyžaduje sedačka kožená a jinou zase třeba látková sedačka.  Nejdříve si proto reakci prostředku na čištění sedačky vyzkoušejte na méně viditelném místě.

První pomoc

Asi budete překvapeni, ale první pomoc při čištění sedačky spočívá v saponátu nebo šampónu. Ve většině případů jsou tyto obyčejné prostředky účinnější než ty speciální.  Naředěným saponátem dostanete dolů skvrny od kakaa nebo propisky. Skvělé je i žlučové mýdlo, které je na skvrny přeborníkem. Navíc ho v drogerii seženete za pár korun.  Zbavit skvrn vás mohou i běžně doma dostupné přípravky jako je jedlá soda, sůl, vinný ocet, citrónová šťáva.  Pamatujte také na to, že je důležitá i rychlost odstranění.  Třeba skvrny od vína vysajte ihned za pomocí kuchyňských utěrek a flek zasypte solí.  Po pár hodinách vysajte sůl a místo omyjte saponátovou vodou.  Stejně postupujte v případě kávy. Na čaj a skvrny od ovoce zase skvěle působí citrónová šťáva smíchaná s octem nebo solí.

A co mastné fleky?

Mastné fleky musíte odstraňovat velmi opatrně. Nešetrným odstraňováním můžete ještě flek zvětšit. Pokud vám to dovolí materiál sedačky, zkuste mastnotu vyžehlit přes piják nebo použijte odmašťovač kotoučových brzd. Odmašťovač nastříkáte na skvrnu a necháte odpařit.  Další záludnou skvrnou je skvrna od krve.  Na skvrny od krve nikdy nepoužívejte teplou vodu, krev by se srazila a flek by zůstal.  Použijte naopak vodu studenou s mýdlem nebo citrónovou šťávou.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

K pohodovému bydlení nepotřebujete luxus. Stačí být jen spokojený. Třeba s málem. Zajímavosti z této oblasti vám ráda představím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *