Obývací pokoj

Čistění bytových textilií, jak na to?

Součástí každého interiéru jsou textilie v nejrůznější podobě. Pokud chceme, aby nám vydržely co možná nejdéle, je potřeba je pravidelně a hlavně vhodně čistit. Mezi nejčastější bytové textilie řadíme koberce, ale to není vše, máme ještě záclony, závěsy nebo třeba sedací soupravu.

Co a jak prát?

Před tím než se pustíte do čistění záclon nebo závěsů, se zkuste podívat, zda daná látka nemá ještě ústřižek se symboly. Z ústřižku se dozvíte, z čeho je textilie vyrobena, jakou snese teplotu při praní nebo jestli se nemusí čistit pouze chemicky. Nejodolnější vůči vysokým teplotám pracího roztoku je bavlna. Ta snese bez problémů a vyvářku. Naopak textilie ze lnu je možné prát jen ve vlažné vodě, která nepřesahuje 40°C, jinak by se látka srazila. Dost podobné je to i u vlněných textilií. Vlnu můžete prát v ruce ve vlažné vodě nebo v pračce na program 30°C. Do pračky však určitě nepatří hedvábí. To budete muset prát v ruce a neždímat.

Čistění záclon

Co se týká záclon, konkrétně těch ze syntetických vláken, vymáchejte je nejprve ve vlažné vodě. Tímto způsobem je zbavíte prachu. Pokud jsou záclony hodně špinavé, namočte je do mýdlového roztoku, nechte okapat a následně je vymáchejte v čisté vodě. Nakonec je dejte do pračky na jemný program. Jestliže se rozhodnete prát záclony v ruce, pouze je jemně promáchávejte, ale neždímejte. Bavlněné nebo krajkové záclony perte jen v ruce. V mnoha domácnostech byly také v poslední době klasické záclony nahrazeny za látkové žaluzie. Ty je třeba čistit také, ale určitě to nedělejte doma. Nejlepším řešením je vyhledat specializovanou firmu, která žaluzie vyčistí.

A co sedací soupravy?

Další textilie, která čas od času potřebuje vyčistit je čalouněná sedací souprava. Textilní čalounění lze vyčistit mýdlovým roztokem potom, co vysajete prach. U kožených potahů budou potřeba použít speciální čističe. V případě umělé kůže si vystačíte s vodou a přípravkem na nádobí. Nakonec povrch ošetřete impregnačním sprejem bez silikonů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *