01_vana

Jak vybrat vanu

Dohady o tom, zda je lepší vana nebo sprchový kout budou vedeny asi až do konce věků. Zastánci každé z těchto dvou možností mají své pádné argumenty. Ale ať již je vana vaší první volbou, anebo si jí koupi vybojoval jiný člen rodiny, její výběr je třeba pečlivě uvážit a přistoupit k němu maximálně zodpovědně. Správný výběr pak bude znamenat relaxaci a příjemné chvíle strávené ve vaně.

Vana a její materiál

Materiálů, ze kterých může být vana vytvořená, je celá řada. Těmi nejčastějšími jsou však akrylát a smaltovaná ocel. Smaltovaná ocel je časem prověřenou klasikou. Její hlavní výhody představují přijatelná cena a dlouhá životnost. Nevýhodou je naopak křehkost svrchní vrstvy, která se může odloupnout. Některým lidem může vadit i fakt, že jde o materiál, který poměrně rychle odebírá teplo a je pocitově studený.

Akrylát je ke smaltované oceli velice zajímavou alternativou. Oproti němu se rychle ohřeje a mnohem lépe drží teplo. Akrylát je velmi příjemný na dotek a i on vykazuje díky vyztužení laminátem nebo polyuretanem velkou odolnost.

Smaltovaná ocel a akrylát ale samozřejmě nejsou jedinými materiály, ze kterých lze vyrobit vanu. Sehnat lze i vany dřevěné, mramorové, kamenné a dokonce i skleněné. Jedná se však o poměrně specifická a spíše designová řešení.

02_vana

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Tvar a velikost vany

Je zřejmé, že velikost vany je z velké části definována velikostí koupelny. Klasickým řešením pro ty menší je standardní obdélníková vana, kterou lze umístit do rohu, ke zdi apod. Vana oválná, která vypadá velmi elegantně, již většinou vyžaduje volnější prostor a tedy i větší koupelnu.

Speciální případ tvoří vany nestandardních rozměrů, vany rohové apod. Lze je však rozdělit na dvě skupiny. Jednak jsou to vany velké, do kterých se pohodlně vejdou např. dva lidé, ale také vany menší, u nichž atypický nebo asymetrický tvar slouží spíše k tomu, aby bylo vanu mažné umístit i do malé koupelny.

Pozornost se vyplatí věnovat i příslušenství v podobě madel, držadel, stupínků apod. Tyto prvky jsou nesmírně důležité ve chvíli, kdy bude vanu využívat starší člověk, člověk se zdravotními problémy apod.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *