Jak vybrat správný parní hrnec v několika krocích

Parní hrnec

Uvažujete o poněkud zdravějším způsobu přípravy pokrmů? Pokud ano, alternativ je dnes poměrně hodně. Nabízí se především parní hrnec. Tento vynikající kuchyňský pomocník se hodí do každé domácnosti. Vždyť si v něm můžete připravit bez tuku a se zachováním spousty potřebných vitamínů prakticky cokoli. Nejde pouze o hrnec hodící se pro milovníky všeho zeleného. Také maso chutná po přípravě na páře skvěle. Jen vybrat ten správný hrnec. Jak tedy na to? Jednoduše, podle následujících aspektů.

Síla páry v jednom hrnci

Princip fungování parního hrnce není nijak složitý. Na jeho dně se nachází miska s vodou. Ta se vlivem zvyšující se teploty zahřívá a vzniká pára, v níž se mohou vařit nejrůznější pokrmy. Nad samotnou základnou může být spousta různých misek a nádobek. Jídla se tak vaří zvlášť a každé si zachovává své typické aroma a chutě.

Parní hrnecParní hrnec: Foto Radek Štěpán

Příslušenství Příslušenství k parnímu hrnci: Foto Radek Štěpán

Na velikosti, materiálu a designu záleží

V první řadě se zaměřte na velikost samotného hrnce. Ta by se měla odvíjet od počtu lidí, pro které budete dobroty připravovat. Samozřejmě záleží i na pokrmech. Skvěle se v těchto hrncích připravují zejména ryby, takže počítejte s podlouhlou nádobou, do které se bez větších problémů vejdou. Výborné jsou hrnce umožňující skládání nádob na sebe. Disponují většinou až 4 nádobami, což je ideální. Co se týká materiálu, vyráběny jsou tradičně z plastu a nerezu. Počítat je třeba s tím, že nerezové varianty vydrží delší dobu.     

Zeleninová směs s kuřecím masemZeleninová směs s kuřecím masem: Foto Radek Štěpán

Důležité funkce parních hrnců

Co by tedy měl mít každý parní hrnec, v němž se vám bude pohodlně vařit? Především časovač. Ty nejlevnější jej mají jen otočný, což není optimální. Důležitou roli hraje jistě také zvuková signalizace. Pokud má zařízení LCD displej, není co řešit. Tady budete mít veškeré informace při jednom. Určitě nezapomeňte myslet ani na funkci udržování teploty. Vyplatí se třeba ale také duální zóna vaření nebo funkce Vitamine+ či odnímatelné dno. 

Parní hrnecParní hrnec: Foto Radek Štěpán

Příkon a výkon přístroje

Příkon je důležitou veličinou z hlediska rychlosti vaření. Čím je delší, tím logicky spotřebujete více elektřiny. Tradičně se příkon pohybuje mezi 400 až 1 800 W. Pro domácí vaření je postačující příkon 400 W.

Zdroje info: zena-in.cz, tefal.cz, eta.cz, parní hrnec Tefal VS400330 VitaCuisine Compact  zapůjčil ElectroWorldElectroWorld 

Parní hrnec: Náhledové foto Radek Štěpán

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.