Jak vybrat správnou velikost záclony

01_zaclona

Záclony jsou prvkem, který dokáže byt zútulnit a z holého interiéru udělat skutečný domov. Jak ale vybrat tu správnou? Barva a vzor jsou samozřejmě věcí osobních preferencí a celkového ladění interiéru. Ani výběr velikosti ale nemusí být úplně triviální, zvláště pokud někdo kupuje záclonu úplně poprvé. Jak tedy vybrat záclonu té správné velikosti?

Jak volit rozměry záclony: délka

Pro výběr záclony je samozřejmě třeba si nejprve pečlivě změřit velikost okna, na kterém má být umístěna. Záclona ale musí tyto rozměry okno přesahovat v horizontálním i vertikálním směru. V opačném případě bude vypadat „divně“ a především to bude okno dělat výrazně menším, než jaké ve skutečnosti je. Otázka je ovšem o kolik má přesahovat. A právě řešení tohoto problému stojí ve středu všech úvah při výběru záclon.

Co se délky záclony týče, máte na výběr dvě možnosti. Buď bude záclona dosahovat až k zemi (resp. mírně nad podlahu, cca 1-2 cm), anebo bude sahat pouze pod parapet (cca 5 cm pod něj). Volba je samozřejmě opět na vás. Ve chvíli, kdy se pro jednu nebo druhou možnost rozhodnete, měření už bude snadné.

Pokud chcete mít záclonu až k zemi a podlahy vám čistí robot, bát se nemusíte. Pokud dodržíte pravidlo oněch 2 cm, robot žádný problém mít nebude.

02_zaclona

Foto: Pixabay

Jak volit rozměry záclony: šířka

Ještě komplikovanější než volba správné délky, je určení její vhodné šířky. V potaz je nutné vzít dva efekty. Prvním je vlastní přesah (počítejte 10 cm na každé straně), druhým potom nařasení. S tím je třeba počítat, neboť bez něj vypadá záclona prostě divně. Platí přitom obecné pravidlo, které říká, že šířku záclonu bychom měli vybírat tak, aby byla dvojnásobkem šířky okna.

V případě, že má záclona výrazný vzorek, je možné něco málo ubrat (ale rozhodně ne více, než 10 %). Pokud je záclona naopak bez vzorku, naopak na šířce několik málo procent klidně přidejte.

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.