01_zaclona

Jak vybrat správnou velikost záclony

Záclony jsou prvkem, který dokáže byt zútulnit a z holého interiéru udělat skutečný domov. Jak ale vybrat tu správnou? Barva a vzor jsou samozřejmě věcí osobních preferencí a celkového ladění interiéru. Ani výběr velikosti ale nemusí být úplně triviální, zvláště pokud někdo kupuje záclonu úplně poprvé. Jak tedy vybrat záclonu té správné velikosti?

Jak volit rozměry záclony: délka

Pro výběr záclony je samozřejmě třeba si nejprve pečlivě změřit velikost okna, na kterém má být umístěna. Záclona ale musí tyto rozměry okno přesahovat v horizontálním i vertikálním směru. V opačném případě bude vypadat „divně“ a především to bude okno dělat výrazně menším, než jaké ve skutečnosti je. Otázka je ovšem o kolik má přesahovat. A právě řešení tohoto problému stojí ve středu všech úvah při výběru záclon.

Co se délky záclony týče, máte na výběr dvě možnosti. Buď bude záclona dosahovat až k zemi (resp. mírně nad podlahu, cca 1-2 cm), anebo bude sahat pouze pod parapet (cca 5 cm pod něj). Volba je samozřejmě opět na vás. Ve chvíli, kdy se pro jednu nebo druhou možnost rozhodnete, měření už bude snadné.

Pokud chcete mít záclonu až k zemi a podlahy vám čistí robot, bát se nemusíte. Pokud dodržíte pravidlo oněch 2 cm, robot žádný problém mít nebude.

02_zaclona

Foto: Pixabay

Jak volit rozměry záclony: šířka

Ještě komplikovanější než volba správné délky, je určení její vhodné šířky. V potaz je nutné vzít dva efekty. Prvním je vlastní přesah (počítejte 10 cm na každé straně), druhým potom nařasení. S tím je třeba počítat, neboť bez něj vypadá záclona prostě divně. Platí přitom obecné pravidlo, které říká, že šířku záclonu bychom měli vybírat tak, aby byla dvojnásobkem šířky okna.

V případě, že má záclona výrazný vzorek, je možné něco málo ubrat (ale rozhodně ne více, než 10 %). Pokud je záclona naopak bez vzorku, naopak na šířce několik málo procent klidně přidejte.

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

1 komentář

  1. Dana Daniela Odpovědět

    Takové základní info (sice chybné v rozměrech!) není třeba vůbec psát a okrádat čtenáře o čas. Co třeba napsat k tomuto tématu něco zajímavého, obecně platného…..když to autor neumí, tak se na to prostě vykašlat a psát raději o něčem jiném A SPÍŠE NEPSÁT A RADĚJI SBÍRAT ODPADKY U CEST. Pochybuji, že autor (ka) tohoto článku je vůbec schopná sdělit jakoukoliv informaci….a kdybych já byly autorkou článku, tak bych se sama za sebe propadala hanbou za neschopnost…Ten, kdo povolil jeho publikování taktéž.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *