Robotický vysavač

Jak vybrat robotický vysavač

Robotické vysavače nám ušetří spoustu práce. Stačí si svůj vysavač naprogramovat a on už zvládne úklid za vás. Je však třeba pečlivě vybírat, aby vyhovoval vašim požadavkům. Na co si dát při výběru robotického vysavače největší pozor?

Pokud právě váháte, zda je lepší přístroj na koberce, nebo s vytíráním, zda zakoupit ten, co zvládne obojí nebo raději každý zvlášť, záleží hlavně na velikosti plochy a její členitosti. Poradíme vám, jaký robot bude nejlepší pro vaši domácnost. Robotické vysavače mají slabší sací výkon ve srovnání s klasickými vysavači. Nepřenáší totiž prach přes hadici, takže je výkon dostatečný. Nenechte se tím vůbec odradit.

Hlavní zásady, podle kterých vybírat robotický vysavač

  • Robotický vysavač volte podle podlahové krytiny. Na koberce zvolte výkonného robota, který si s nimi hravě poradí a zvládne i hladké podlahy.
  • Pokud chcete, aby robotický vysavač podlahu vyluxoval i vytřel, zvolte kvalitní robotický vysavač s mopem. Nemusíte si pořizovat dva různé roboty.
  • Zohledněte velikost plochy a členitost prostoru, ve kterém se bude robot pohybovat. Do prostoru s mnoha překážkami volte robota s kvalitní navigací.
  • Porovnejte vždy poměr mezi dobou nabíjení a dobou provozu. Čím nižší je daný poměr, tím vyšší je kapacita baterie robota.

Robotické vysavače na podlahy a koberce

Tyto typy jsou určené na tvrdé podlahy i koberce. Díky rotačním kartáčům sesbírají prach, vlasy i zvířecí chlupy.

  • Základní modely vysají pouze koberce s krátkým chlupem, nepřekonají prahy a hodí se pro úklid jedné místnosti. Jsou tedy méně samostatné a výkonné.
  • Propracovanější modely vysají koberce s vlasem do 1,5 cm, překonají práh do 2 cm, mají delší dobu provozu na jedno nabití a uklidí naráz více místností.
  • Prémiové modely disponují kvalitnějším systémem rotačních kartáčů, vyšší sací silou, kterou umí přizpůsobit typu povrchu, důslednou navigací a různými funkcemi pro vyšší efektivitu vysávání a větší samostatnost.

Robotické vysavače s mopem na suché mopování

Přístroje s mopem a funkcí suchého mopování umožňují jen suché vytírání mopovací utěrkou, která je odnímatelná a pratelná, tedy vytírání bez vody. Suché mopování je poslední krok čištění. Rotační kartáče nejdříve naženou nečistoty do sacího otvoru, za kterým je navíc připevněný ještě suchý mop, který setře z podlahy jemný prach. Robot s připojeným nástavcem na suché utěrky se dá používat na všechny tvrdé povrchy. Při úklidu koberců je nutné mop odepnout.  Při výběru vám pomohou i recenze robotických vysavačů.

Robotické vysavače s mopem na mokré mopování

Přístroje s mopem 2v1 umožňují i mokré vytírání. Podlahu vysají i vytřou. Některé mají 2 čisticí režimy – zametání a vytírání, jiné disponují systémem 4v1. Kartáče a sací otvor v přední části vysaje nečistoty a suchý mop za sacím otvorem setře jemný prach. Následně trysky dávkují vodu a druhý mop zem vytře a vyleští. Zabudovaný zásobník na vodu dávkuje vodu automaticky. Program suchého a mokrého úklidu je volitelný a utěrky se dají prát v pračce. Přístroje se hodí se na všechny typy povrchů včetně koberců. Nevyjíždí na koberce a nepřekonají prahy. V režimu zametání vysají výrazně větší plochu než vytíranou plochu při mokrém mopování.

Robotický vysavač: Zdroj náhledového obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *