Myčka

Jak vyčistit domácí spotřebiče bez chemie

Pokud se vám z myčky line nepříjemný zápach, z topinkovače kouř a rychlovarná konvice je plná vodního kamene, je čas se pustit do pravidelné údržby. Své domácí spotřebiče můžete vyčistit i bez chemie. Podívejte se, jak na to.

Domácí spotřebiče při úklidu často opomíjíme, zejména proto, že stále všichni dost spěcháme. Pravidelná údržba a čistota spotřebičů je však zárukou jejich bezproblémového chodu a delší životnosti. Nemusíte hned kupovat drahé a ne vždy dostatečně účinné chemické prostředky. Můžete vsadit na osvědčené rady našich babiček a pustit se do úklidu pomocí jedlé sody, octa nebo kyseliny citronové.

Jak vyčistit myčku na nádobí

Vodním kámen se usazuje i v myčce na nádobí, která zaslouží naši péči minimálně jednou za měsíc. Zbavíte ji tak vodního kamene, ale i páchnoucích zbytků jídla a mastnoty, které mohou být příčinou špatně umytého nádobí, ale i nežádoucích plísní a bakterií. Nejprve vyčistěte filtr. Nasypte do myčky sáček jedlé sody nebo použijte šálek octa a zapněte program nastavený na vysokou teplotu. Na závěr umyjte těsněníkolem dvířek a vnější části myčky. Podobným způsobem můžete znovu získat voňavé prádlo. Podívejte se, jak vyčistit pračku.

Jak odstranit vodní kámen z rychlovarné konvice

V rychlovarné konvici se nám postupem času usazuje vodní kámen. Tím se výrazně prodlužuje doba ohřevu vody a konvice je ideálním místem pro množení bakterií. Kousky odloupnuté usazeniny v čaji a kávě nám velkou radost neudělají, proto je čas se pustit do odstranění vodního kamene. Varnou konvici naplňte vodou až po rysku, přidejte lžíci kyseliny citronové nebo čtvrt šálku octa, nechte vodu přejít varem a nechtějí v konvici působit přes noc. Druhý den vodu vylijte a několikrát převařte v konvici čistou vodu, aby se odstranily zbytky čističe.

Jak vyčistit topinkovač

Pokud si rádi připravujete ráno křupavé pečivo, důkladnou péči si zaslouží i váš topinkovač. Nahromaděné drobky se připalují a mohou vám dokonce způsobit i požár. Po každém použití topinkovač otočte dnem vzhůru a vysypte všechny drobky. Připečené zbytky odstraňte pomocí jemného kartáčku. Nepoužívejte ostré předměty, které by mohly poškrábat jeho povrch. Připečené zbytky jídla můžete odstranit ubrouskem namočeným ve vodě s citronem nebo vodou s octem. Váš topinkovač bude čistý, získá znovu lesk a topinky budou voňavé a křupavé.

Jak vyčistit mikrovlnnou troubu

Pokud jej vaše mikrovlnná trouba plná připečených zbytků jídla a mastnoty, nemusíte se obávat zdlouhavého drhnutí. Vložte do mikrovlnky misku s octem a vodou nebo misku se šťávou z citronu. Po pěti minutách ohřevu na nejvyšší stupeň se uvnitř uvolní vlhkost, díky které můžete připečené zbytky jídla velmi snadno odstranit houbičkou na nádobí. Ocet mikrovlnnou troubu navíc vydesinfikuje a citron ji zase příjemně provoní. Na mastné sklo můžete použít prášek do pečiva. Poradíme vám také, jak vyčistit troubu.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *