Jak vybrat matraci do dětské postele?

Zdravý spánek je základním předpokladem spokojeného života. Bez něj budeme unavení, bez nálady a bez energie tolik potřebné pro plnohodnotné prožití dne, toho soukromého i toho pracovního. To ale není vše, špatně zvolená matrace způsobuje bolesti zad a páteře, které nám potom přes den na náladě také moc nepřidají. Ještě významnější je ale kvalitní a správně zvolená matrace pro naše děti. Jejich páteř se stejně jako celé tělo stále vyvíjí a špatná matrace v dětském věku může dítěti zadělat na problémy v dospělosti.

Matrace pro malé děti

Děti rostou a není proto příliš velkým překvapením, že novorozenec má jiné potřeby než teenager. Jako první se zaměříme na výběr matrace pro miminka a malé děti. Předně je třeba si uvědomit, že malé děti leží ve své postýlce větší část dne než kdokoliv jiný. Celou tu dobu jim matrace musí poskytovat oporu. Neměla by být proto příliš měkká ani příliš tvrdá, aby nedocházelo k deformacím páteře. Ideální je proto střední tvrdost.

Důležité je, aby matrace byla prodyšná, mohl skrze ní proudit vzduch a dítě se tak nepřehřívalo. Kromě toho by měla být opatřena snímatelným pratelným povrchem. Samozřejmostí by měl být hypoalergenní materiál a v neposlední řadě také správná velikost. Dítě by nemělo mít možnost strčit do mezer mezi matrací a postelí končetiny a následně se poranit.

02_matrace02

Foto: Pixabay

Matrace pro starší děti

Pro matrace určené starším dětem platí v mnoha ohledech podobné požadavky, např. prodyšnost. Matrace musí být ale samozřejmě větší, resp. musí mít větší nosnost. Stejně tak je velmi důležité nekupovat dětem, a to ani těm starším, matrace z paměťové pěny.

Tento typ matrace je sice často vynášen do nebes, je ale třeba si uvědomit, že výhody, o kterých se v souvislosti s ním mluví, platí jen pro dospělé. U dětí se páteř stále vyvíjí a tato matrace mu k tomu nevytváří dobré podmínky. Právě naopak, přirozený vývoj narušuje. To samé platí pro matraci se zónovým dělením. Neváhejte se proto vždy, když svým ratolestem kupujete matraci, poradit s odborníky.

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.