LED osvětlení

Jak vybrat kvalitní LED osvětlení? Nechte si odborně poradit

Osvětlení interiéru i exteriéru bereme jako samozřejmost. Mnozí z nás si ani nekontrolují faktury za elektřinu. Často přitom ještě svítí starými klasickými vláknovými žárovkami.

V době LED technologie se jedná o poměrně velký luxus. Vždyť tyto žárovky spotřebují neskutečné množství elektřiny. LED osvětlení dnes hraje prim, a to nejenom z důvodu, že jsou LEDky úsporné. Vždyť oproti standardní wolframové žárovce LEDka šetří až 80 % elektrické energie.

Samozřejmě je taková LED žárovka bezpečná, protože od ní nejde tolik tepla. Pokud aktuálně LED osvětlení řešíte, jste na správném místě. Pokusíme se vám přesně přiblížit několik kritérií, podle nichž se vyplatí nové LED osvětlení vybírat.

Žárovka, nebo celé svítidlo?

Tuto otázku se vyplatí položit si hned na počátku, když o LED technologii jako takové začnete vůbec uvažovat. Většinou se doporučuje řešit situaci podle toho, kde bude dané svítidlo umístěné. Třeba do takových stropních podhledů se náramně hodí LED panely. Montovat tady svítidla s žárovkami je jakýmsi krokem zpět. Nad kuchyňskou pracovní desku se naopak hodí LEDková bodová svítidla, případně integrovaný LED řetěz či LED zářivka.

LED světla

Obrázek: Výběr v kamenném obchodě se může vyplatit. Odborníci vám poradí.

Zdroj obrázku: ledsolution.cz

Chcete jen žárovku? Existuje více typů

Volit je možné hned z několika druhů žárovek. My se na jednotlivé zaměříme podrobněji. Jedná se tedy především o následující variace.

Závitové žárovky

Představují jakousi klasiku. Vy si nicméně musíte volit konkrétní variantu podle šířky závitu. Standardně se jedná o šířky 14 či 27 mm. Žárovky jsou tedy značené jako E27 nebo E14.

Bodové žárovky

Tento typ osvětlení je ideální hlavně na chodbu a do míst, která nejsou standardně příliš obsazená a využívaná. I když najdou se i lidé, kteří mají bodovky rádi třeba v obývacím pokoji. Rozlišujeme žárovky GU10, které využívají tradiční napětí 230 V. Jinak ale není problém volit i model MR16 pracující s napětím 12 V.

LED zářivky

Tady je rozhodujícím faktorem délka LED zářivky. Ta bývá standardně 60, 120 nebo 150 cm. Určitě si na počátku všechno přesně změřte, jelikož LED zářivky není možné nijak krátit a přizpůsobovat prostoru. Důležitá je i volba krytu. Čiré zářivky disponují vyšší svítivostí.

Typ svítidla a osvětlení prostoru

Další dvě důležité kategorie, pomineme-li, že důraz je třeba klást také na použité materiály a kvalitu LED diod. Určitě se podívejte na druh svítidla. Třeba taková žárovka typu C40 označovaná lidově jako svíčka se nemusí vejít kvůli své délce do některých svítidel. Jinak je dobré vědět, jaký prostor má být konkrétním svítidlem osvětlen. Pro osvětlení velkého prostoru se hodí lustr, nicméně pro osvětlení dekorační jsou vhodnější bodovky.

Druh zdroje

Potřebujete měnit intenzitu osvitu prostřednictvím vypínače? Pokud ano, vyplatí se stmívatelný zdroj. Stmívače a čidla rozhodně stojí za zvážení. Co se týká čidel, ta jsou ideální třeba na chodbě, nebo v místech, kudy jen procházíte.

Intenzita světla

Svítivost je velmi důležitá a udává se v lumenech. Jen pro představu, třeba klasická 40W žárovka má svítivost 430 lm. 100W pak 1380 lm. Existují přesně doporučené intenzity osvětlení u dekoračních světel se pohybuje rozmezí od 130 do 240 lm. U stolních lamp činí hodnota 250 lm a u bodovek 400 lm – Lustr by měl mít 800 lm. Náročná osvětlení se pohybují mezi 900 až 23 100 lm.

Barevný odstín LED světla

Barvy LED světel se tradičně udávají v kelvinech. Přesto lze spektrum zjednodušit. Do exteriérů se standardně volí studená bílá barva. Do interiérů teplá bílá nebo žlutá. Ta se nápadně podobá klasickým vláknovým žárovkám.

V každém případě se vyplatí nakupovat LED diody a LED žárovky v ověřeném obchodě. Budete tak mít jistotu, že nakoupíte kvalitní sortiment a ne vadné LED osvětlení.

Obrázek: Levná a nekvalitní LED žárovka z eBay. 

Levná led žárovka

Zdroj obrázku: ledsolution.cz

Zdroj náhledového obrázku: ledsolution.cz

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *