Koberec

Jak vybrat kvalitní koberec?

Někdo na něj nedá dopustit, jiný by ho ve svém bytě nesnesl. Řeč je o kobercích, Ty mají spoustu výhod. Nejen že jsou měkké, příjemné na dotek, ale udržují v místnosti více tepla a snižují tak náklady na energii. Na výběr je spousta barev, vzorů, materiálů i míst, kde nový koberec můžete zakoupit. Ale jak vybrat kvalitní koberec, který bude splňovat všechna naše kritéria?

Syntetika a její (ne)výhody

Výhod koberců z umělých vláken je celá řada. Jsou tvarově stálé, oplývají dobrými antistatickými vlastnostmi a navíc mají nízkou cenu. V nabídce je navíc široký výběr vzorů a barev. Barvy jsou sytější než ty na kobercích z přírodních vláken. Koberce ze syntetiky jsou také odolné vůči roztočům, tudíž vhodné pro alergiky. Jako všechno i koberce ze syntetických vláken, má svá pro a proti. Nevýhodou těchto koberců je určitě nižší životnost a náchylnost k promáčknutí nebo poškození koberce třeba nábytkem.

Koberce z přírodních vláken

Koberce z přírodních vláken jsou dobrými izolátory a příjemné na dotek. Navíc mají skvělou odolnost proti znečištění a snadno se regenerují po zatížení. U celoplošných koberců vyrobených z přírodních vláken vzniká zvláštní jev a to mikroklima, které dokáže v místnosti regulovat vlhkost. To znamená, že umí ve vlhčích místnostech nadměrnou vlhkost pohltit a v suchém prostředí naopak vlhkost dodat. Jistou nevýhodou je však náročnější údržba a vyšší cena oproti syntetickým kobercům.

Plyšové koberce

Sametový plyšový koberec je skvělou volbou pro lidi, kteří se nudí tradičními koberci. Tento chlupatý koberec se skládá z milionu nitek skládané různým směrem a díky tomu je koberec velmi příjemný na dotek. Jsou také protiskluzové, což se hodí především do dětských pokojů. Plyšové koberce jsou navíc aktuálním hitem. Lze je zakoupit v mnoha pestrobarevných provedeních, což ocení zejména maminky, které se snaží o to, aby byl dětský pokoj pro dítě barevným, atraktivním a štěstím sálajícím rájem.

Kam se který koberec hodí

Do větších prostor se hodí koberce z polyamidu, což je nejpoužívanější syntetickým materiál. Vlákna polyamidu bývají dutá, takže zaručují tepelnou i akustickou izolaci. Do domácností se hodí spíše polyesterové koberce. Tyto koberce jsou stálobarevné a mají vynikající jas barev. Navíc jsou odolné vůči skvrnám, které se normálně dají rozpustit ve vodě. Polyakrylové koberce se zase díky svým vlastnostem blíží kobercům z přírodních vláken. Vynikají zejména dlouhou životností a stálobarevností. Polypropylenové koberce se řadí mezi ty nejlevnější, avšak rychle se špiní a těžko se čistí. Hodí se proto do málo namáhaných prostor.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *