Jak vybrat a kam umístit pítka pro ptáky a ježky

Ve dnech, kdy jsou teploty v tropických hodnotách to bez dostatečného přísunu vody prostě nejde. A to platí nejenom pro lidi, ale hlavně pro zvířata. Při několika po sobě jdoucích dnech, kdy jsou teploty velmi vysoké totiž dochází k tomu, že ráno ani večer není rosa, která je zdrojem vody pro mnoho živočichů. Pomoci jim můžete na své zahradě instalací správných pítek. Jak je vybrat a na jaké místo je umístit?

Pozvolně stoupající okraje nebo záchytný bod v nádobě

Krásně a kvalitní pítko pro ptáky a ježky nemusí být drahou investicí. Posloužit může i miska pod květináč či mělčí keramická miska pro zvířata. Ideální však je, aby mělo pítko pozvolné okraje, nebo se v něm nacházely vystouplé kameny a jiné záchytné body, na které si případně může vylézt hmyz nebo z takového pítka zvládnout vylézt i nezkušená ptáčata. Koupit tak můžete přímo speciální pítka z odolných materiálů a pěkných designech vhodných na zahradu. Vždy si však zkontrolujte jejich funkční úpravu, aby se jednalo o bezpečné pítko víceméně pro všechny živočichy.

Umístění na bezpečné místo bez predátorů

Ptáci kromě samotného pítka ocení i koupátko. Vybrat tak můžete dostatečně velkou a bezpečnou nádobu na vodu. Pokud víte, že máte na zahradě kočky nebo jiné predátory, je vždy lepší umístit pítko či koupátko do bezpečnější výšky nad zem. Ptáci se budou cítit více v bezpečí, takže si lépe užijí své pití a koupání. I v této kategorii najdete opravdu bohatý sortiment, kdy můžete zakoupit stylový a zároveň takto praktický doplněk na zahradu.

Foto: Pixabay

Pravidelné doplňování a výměna vody

Aby mohlo pítko sloužit svému účelu, musí být naplněné vodou. Ta by měla být ideální čistá a každý den měněná. Každý večer si tak zkuste vzpomenout a zkontrolovat všechny připravené picí stanice. Ježci, ptáci, ale třeba i ještěrky a další živočichové vám určitě poděkují a budou se na vaší zahradě více držet, když zde najdou kromě potravy i zdroj vody.

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/voda-pro-ziznive-ptaky-a-jezky-jak-je-na-zahrade-bezpecne-napojit-20190703.html a https://www.birdlife.cz/zapojte-se/pomoc-ptakum/prikrmovani/pitka-a-koupatka/

Náhledové foto: Pixabay