parapet

Jak vybírat venkovní parapety k plastovým oknům

Plastová okna jsou dnes jakousi samozřejmostí a většina staveb je jimi již opatřena. Tedy alespoň v případě, že majitelé nemovitosti nevyužili oken hliníkových či dřevěných. Ke každému oknu patří i příslušenství, tedy součásti, které nejsou přímo u prosklené plochy. Jmenovat bychom mohli okenní kování, žaluzie nebo okenní parapety. Ty se dnes dají sehnat v několika různých materiálových variantách, na něž se budeme soustředit v následujícím textu. O jaké parapety se tedy jedná?

Nejlevnější hliníkové parapety

Mezi nejlevnější parapety k plastovým oknům se bezesporu řadí ty hliníkové. V nejekonomičtější variantě jde o parapety, které jsou vyrobeny z velmi tenkého hliníkového plechu. Do otvorů je přímo dá konkrétní zhotovitel, jenž si vše nejprve pečlivě proměřil a podle otvoru vyrobil samotný parapet. V každém případě tyto modely vyrábějí přímo řemeslníci na míru a s kusovou výrobou se u nich fakticky nesetkáme.

Tažené hliníkové parapety

Venkovní parapet může být také z hlediska svého designu mnohem silnější a bytelnější. Díky tomu lépe sedí v oknech a i jeho okraje nejsou natolik ostré, jako tomu bylo u zmiňované nejlevnější verze okenních parapetů. Jinak se také méně často prohýbají a v oknech drží stejný tvar. Jejich výdrž je i díky použitému materiálu dlouholetá.

Plastové parapety

Hodně oblíbené jsou dnes především plstivé parapety. Pokud nepatříte mezi vyznavače vyloženě přírodních matriálů používaných na stavbu, pak rozhodně volte tento typ. Parapety vám vydrží na velmi dlouhou dobu. Jsou maximálně pevné, mají oblé hrany a z hlediska bezpečnosti neexistuje vhodnější volba. Problém u nich může nastat pouze za delší dobu využívání, kdy mohou vyblednout. To se ale stává až po několika desítkách let, takže není pak problém přímo konkrétní parapet vyměnit. Jedná se o v kusové výrobě řešené produkty, takže na trhu bude jejich dostatek i za několik let.

Zdroj náhledového obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána 

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *