Garážová vrata

Jak vybírat garážová vrata

U rodinných domů jsou dnes garáže jejich běžnou součástí a nepoužíváme je pouze pro zaparkování auta, ale také jako úložný prostor a dílnu. Tím nejdůležitějším prvkem jsou garážová vrata.

Ochrana před nepříznivým počasím i zloději je v případě domu nutnost. Podle jeho dispozic je pak garáž také častým přechodovým prvkem, kdy z práce a nákupů přijedeme autem a rovnou procházíme do domu, aniž bychom už museli garáž opouštět. Kvalitní a bezpečná vrata jsou tak bezesporu tím nejdůležitějším a jejich výběru bychom měli věnovat patřičnou pozornost. Kromě materiálu, stylu nebo designu se liší především způsobem, jakým se otevírají. Ten důležitý nejen z pohledu prostoru, ale také pohodlí.

  • Sekční vrata patří mezi nejpoužívanější typ, při otevírání se zasouvají podél stropu dovnitř do garáže. Nepotřebují tak prostor před garáží, ale u stropu, což sníží vjezdový otvor a nehodí se, pokud máte nízkou garáž a vysoké auto.
  • Posuvná vrata mají stejný princip, ale posouvají se podél zdi garáže. Výhodou je možnost jen částečného otevření, za nevýhodu lze považovat nutnost počítat uvnitř s prostorem pro posunutí a umístění polic a regálů tak řešit s odstupem od zdi.
  • Dvoukřídlá vrata se otevírají do obou stran, vyžadují tak dostatečný prostor před garáží. Nejsou vhodná například v případě, že z garáže vyjíždíte rovnou do ulice a vrata by tak blokovala plynulý provoz.
  • Rolovací hliníková vrata nevyžadují žádný extra prostor a vyrábí se vždy přímo na míru. Fungují na principu, který známe například z rolet, tedy rolují se při otevírání kolem osy.

Garážová vrata

Pokud máme jasno v typu vrat, který je pro naše potřeby nejvhodnější, měli bychom si rozmyslet i materiál, jejich vzhled a samozřejmě cenu. I když ta nás jistě bude zajímat ze všeho nejvíce, neměla by být tím hlavním kritériem výběru. Naopak, příliš nízká cena nás může varovat před nekvalitním výrobkem. Design pak řešíme s ohledem na zbytek domu tak, aby k sobě garážová vrata a exteriér domu včetně vzhledu oken a dveří dobře ladila.

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *