Bytový architekt

Jak vám bytový architekt pomůže při zařizování bytu a vyplatí se jeho služby?

Služby bytového architekta bývají někdy vnímané jako zbytečný luxus. Říkáte si, že si sami dokážete navrhnout svůj interiér. Kdo jiný by přeci měl lépe vědět, co se vám líbí a co vám bude vyhovovat. Ne vždy tomu ale tak je.

Po několika měsících nebo letech od rekonstrukce bytu vám možná dojde, že vám nestačí úložné prostory, vaše návštěvy se nemají kde posadit nebo že vám do očí svítí slunce pokaždé, když o víkendu obědváte. Těmto a dalším podobným problémům lze předejít.

Proč uvažovat o službách bytového architekta?

Bytový architekt se zabývá kompletním návrhem interiéru vašeho domu či bytu, a to jak po estetické, tak funkční stránce. Jeho úkolem je navrhnout takové dispoziční rozložení místností, jejich vzhledu a vybavení, aby co nejvíce korespondovaly s vaším vkusem, způsobem žití a s vašimi každodenními potřebami.

Je nutné si uvědomit, že v domě nebo bytě, který se chystáte zařizovat, strávíte minimálně několik dalších let. Zároveň to pro vás představuje deseti až statisícovou investici. Byla by tak škoda takto důležitou věc podcenit a později litovat toho, jak jste si svůj domov zařídili.

Vzhled vašeho bydlení ovlivňuje mimo jiné také vaši každodenní náladu, celkovou atmosféru bytu, kterou vnímají i vaše návštěvy, či váš spánek. Celkově vám tak výsledky práce bytového architekta zkvalitní život.

Kdy vám pomůže?

Bytový architekt nebo designer, jak se mu také někdy říká, vám může pomoci v několika různých fázích:

  • při zařizování interiéru nového bytu či domu,
  • při rekonstrukci, kdy chcete své bydlení zmodernizovat, oživit a zbavit se starého vybavení,
  • při řešení vybavení malých prostor, kdy musí interiér působit maximálně funkčně a zároveň nebýt přeplácaný.

Jak přesně vypadá práce bytového architekta?

Výstupem práce bytového architekta je návrh dispozičního uspořádání jedné nebo více místností. Řeší umístění dveří, oken, poradí vám, kde je nejlepší spát a kam umístit pracovní koutek. Zajišťuje, aby byl v místnosti dostatek světla. Poté přichází na řadu výběr a rozmístění jednotlivých interiérových prvků, jako je podlaha, nábytek a osvětlení. Bere v úvahu jejich materiál, vzhled, barvy a funkčnost. Posledním dílkem do celkové skládačky je výběr doplňků a dekorací.

Jak probíhá spolupráce s bytovým architektem?

Prvním krokem, který si spolu s architektem musíte vyjasnit, je určení dominantního stylu interiéru. Již v této fázi je důležité sladit veškeré architektovy nápady s vašimi představami. Líbí se vám dřevěné doplňky? Máte je mít. Máte svoji oblíbenou barvu? Jistě se ve vašem bydlení objeví. Bytový architekt totiž netvoří žádné své dílo, naopak se snaží co nejvíce interiér přizpůsobit vašim představám a požadavkům. Tak, aby se vám jednoduše a pohodlně bydlelo. Na úvodní schůzce tak můžete očekávat otázky na vaše oblíbené barvy, preferovaný materiál, počet lidí, kteří danou místnost pravidelně obývají, jestli jste pravák nebo levák, jakým způsobem místnost využíváte nebo kde třeba nejraději sedáváte.

Kromě vašich preferencí promlouvá do interiérového stylu také umístění celé nemovitosti a její celkový vzhled. Jiný design se tak hodí do bytu uprostřed velkoměsta a jiný zase do chalupy na vesnici. Všechny tyto poznatky poté architekt promítne do svého návrhu.

Je nezbytné, aby architekt osobně navštívil prostory, kterým se má při své práci věnovat. Jedině tak později vybere vhodný nábytek, materiál a doplňky. Tento výběr funguje tak, že architekt vám navrhne určité typy jednotlivých položek, ať už se jedná o nábytek, koberce, záclony, osvětlení, tapety či různé doplňky. Vy si z nich poté sami vyberete.

Výstupem práce bytového architekta je také půdorys a model, který zachycuje architektovu představu o interiéru. Pomůže vám lépe si představit konečný výsledek. Tento model poté společně připomínkujete a měníte až k vaší úplné spokojenosti. Po odsouhlasení návrhu architekt také dohlíží na samotnou realizaci přestavby.

Kolik vás to bude stát?

Zbývá zodpovědět už jen poslední otázku, a sice kolik služby bytového architekta stojí. Určit přesnou cenu je náročné, vždy záleží na rozsáhlosti konkrétního projektu a vašem rozpočtu. Mluvit však můžeme o jednotkách a nižších desítkách tisíc korun. Jde zhruba o 10 % z celkových nákladů na vybavení či rekonstrukci.

I přesto, že se to na první pohled může zdát jako vysoká částka, vyplatí se ji investovat. Architekt totiž velmi dobře ví, kolik stojí jednotlivé části interiéru a kde ušetřit, aniž by to ovlivnilo vzhled, pohodlí a funkčnost vašeho bydlení. V neposlední řadě předejde komplikacím a nedostatkům, které byste bez něj odhalili až po provedení rekonstrukce a buď se s nimi museli smířit, nebo investovat další finance do jejich odstranění. Obecně platí, že do čím většího zařizování se pouštíte, tím více se vám služby bytového architekta vyplatí.

Reality Brno – Unicareal s.r.o.

Roubalova 455/4

Brno-střed-Stránice

602 00

Tel: 541 211 876

Email: info@unicareal.cz

https://www.unicareal.cz/

Zdroj náhledového obrázku: unicareal.cz

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *