Vodní filtry

Filtrace vody se vyplatí: Minimálně tyto důvody vás přesvědčí

Zdá se vám, že voda ze studny nebo z řádu není čistá? Možná nejde jenom o váš aktuální pocit, ale o nemilou skutečnost. Bránit se jí můžete poměrně jednoduše. Stačí si pořídit správný filtr, který dokáže vodu zbavit nečistot, jež jsou v ní obsažené. My se v následujících řádcích podíváme právě na to, jaké škodliviny může obsahovat. Následně se zaměříme na volbu správného filtru, který problém eliminuje.

Jak bývá voda znečištěná?

Voda může být znečištěna nejrůznějšími látkami, které se do ní dostanou. Je fakticky jedno, jestli jde o vodu z řádu nebo z vlastní studny. Oč se tedy jedná?

Mechanické nečistoty

Především u vody ze studny se setkáváme s přítomností velmi drobných mechanických částeček. Tradičně jde o písek, nicméně ve vodě mohou být obsaženy i drobné kamínky, smítka, kousky rostlin, případně cokoli dalšího. Někdy tyto částice zachytí šetřiče vody, nicméně většinou je zapotřebí specifická filtrace. Vhodný filtr zajistí jejich zachycení a vy budete pít pouze čirou vodu. U řádové vody by se vám toto stávat nemělo.

Přítomnost rzi

Především ve starších domech, kde jsou rozvody ještě v kovu, se jedná o vcelku běžnou záležitost. Rez ve vodě už sama o sobě vypadá hrozivě. Chuť samozřejmě negativně ovlivní také. U novějších domů s trubkami z plastu se vám takovéto nepříjemnosti stávat neměly, ale nečistoty mohou přitéci už ze samotného řádu.

Páchnoucí chlór

U řádové vody, především ve větších městech, je přítomnost chlóru jakousi samozřejmostí. Tento chemický prvek sice ničí nejrůznější bakterie, nicméně voda je jím mnohdy doslova nasáklá. Správný filtr ji přečistí tak, že přítomnost chlóru nepoznáte nebo je snížena na minimum.

Vodní filtry

Zdroj obrázku: hydrostop.cz

Spousta dalších látek

Mimo zmiňované látky mohou být ve vodě přítomné ještě další. Třeba dříve se do vody přidávaly i fluoridy. Nepříjemné je také proniknutí pesticidů a třeba průmyslových rozpouštědel. Zapomenout nelze ani na viry a bakterie. Typická je třeba bakterie E. Coli. Pokud vaše voda obsahuje tyto látky, obyčejné filtry už nestačí a je potřeba zvolit mnohem důmyslnější ale také bohužel dražší systémy úpravy vody. Úpravu vody je nutné vždy navrhnout na základě rozboru vody.

Vodní filtry jako efektivní řešení

Efektivním řešením běžného znečištění vody je využití filtrů. K dispozici je jich poměrně hodně a vybírat by se měly především podle několika zásadních aspektů. Jakých?

Vodní filtry Atlas

Zdroj obrázku: hydrostop.cz

Filtrace horké či studené vody

V první řadě je třeba vědět, jestli budete filtrovat horkou nebo studenou vodu. Obecně jsou filtry na horkou vodu dražší, nicméně se nedeformují vlivem teploty. Použít je lze i na studenou vodu. Prakticky se ale většinou používají pouze filtry na studenou vodu, která je do domu přivedena z řádu nebo studny a až poté následně ohřívána.

Přítomnost specifických filtrů

Nejlevnější jsou filtry určené pro zachycení mechanických látek. Jestliže potřebujete zachytit chlór, nebo další látky, musíte volit specifické modely. Právě ony totiž dokážou některé tyto látky separovat. Hodně záleží také na regulaci tlaku vody. Optimální je zvolit specifický regulátor tlaku vody.

Velikost přípojného závitu

Ta by se u klasických rodinných domů měla pohybovat od 3/4“ do 1“. Jinak ale existují i jiné třeba pro průmyslové objekty.

Zdroj náhledového obrázku: hydrostop.cz

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *