Žaluzie

Jak na údržbu venkovních žaluzií

Exteriérové žaluzie jsou estetickým i funkčním doplňkem moderního bydlení, který umožňuje efektivně regulovat zastínění i vnitřní teplotu místnosti. Díky nepříznivým vlivům počasí je však jejich životnost výrazně kratší než u žaluzií interiérových. Vhodnou údržbou je ale možné tuto dobu znatelně prodloužit.

Správně načasovaná očista

Venkovní žaluzie bychom měli čistit dvakrát ročně – vždy po zimě, kdy se na jejich lamelách usazuje především popílek z komínů a pak také po létě, kdy jsou zanášeny pylem, mrtvým hmyzem a prachem z ovzduší.

Žaluzie stačí jednoduše sklopit a opláchnout mírným proudem vody po osobu stranách. Následně za pomoci rozprašovače naneseme roztok octa nebo saponátu, který rozpustí mastnotu a znovu opláchneme.

Vše děláme pokud možno za teplého, ale ne příliš slunečného dne. Přímé sluneční paprsky by mohly zasychání vody příliš urychlit a na žaluziích by zůstaly neestetické skvrny od zaschlé špinavé vody.

Pro intenzivnější očistu můžete bez obav použít i vysokotlaký čistič nastavený na nižší výkon nebo přístroje fungující na principu horké páry.

Žaluzie

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Co k čištění venkovních žaluzií rozhodně nepoužívat

Povrch exteriérových žaluzií je velmi odolný vůči klimatickým vlivům ale zároveň náchylný k přímému poškození nešetrným zacházením. Nedoporučují se jakékoli abrazivní čistidla, která by mohla jejich povrch narušit a způsobit vznik nevzhledných škrábanců, ve kterých by se později špína usazovala ještě intenzivněji.

Máme na mysli zejména:

  • čistící písky
  • čistící pasty
  • organická rozpouštěla
  • rozpouštědla
  • silné alkalické čistící prostředky

Dodržením doporučených postupů očisty prodloužíte životnost svých exteriérových žaluzií o několik let a nebudete tak muset řešit jejich brzkou pracnou výměnu. A o to jde přece při dobré údržbě především.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *