Termostat

Jak ušetřit za topení?

Ceny za vytápění a energie jsou každým rokem vyšší a vyšší.  Často však člověk platí víc, než by musel. Proto vám v dnešním článku poradíme, jak ušetřit za topení a vyvarovat se chyb, které děláme zaručeně všichni.

Hlídejte teplotu

Mnohé provedené průzkumy prokázaly, že většina domácností má přetopeno. Rtuť teploměru se často vyšplhá k 25 °C a výš.  Zkuste proto měřit teplotu i u vás doma. Totiž čím vyšší teplota tím vyšší spotřeba a následně i vyšší výdaje. Teplota v obytných místnostech by navíc měla mít teplotu okolo 20 °C a v ložnici dokonce 17-18 °C, aby se nám dobře spalo.  Důvodem vyšších výdajů za teplo bývá také často špatně těsnící okna nebo dveře, díky kterým uniká teplo. Únik tepla, ale i vzduchu zjistíte jednoduchou zkouškou. Stačí když přejedete rukou kolem rámu okna a v netěsnících místech ucítíte závan chladného vzduchu. To samé můžete vyzkoušet i u dveří. Pokud zjistíte, že k úniku dochází, pořiďte nové těsnění.

A jaké chyby děláme?

Máte dlouhé závěsy nebo záclony, které překrývají i topení? Pak určitě všechno teplo pohltí právě záclony nebo závěsy a teplo se do místnosti nedostane. Proto volte raději záclony kratší a závěsy použijte jen na noc. To samé platí v případě sušení prádla na radiátorech v jejich těsné blízkosti. I v tomto případě se teplo do místnosti dostane dost těžko. Nenechávejte také dlouho otevřená okna. Větrat se samozřejmě musí, a to i v zimě. Ale raději otevřete okno do průvanu na chvilku než nechat otevřené okno po celý den na větračku. Díky otevřenému oknu dokořán se během chvilky vzduch vymění, ale stěny se nebudou ochlazovat.

Termostaty

Jestliže trávíte celé dny v práci a přes doma nejste, je zbytečné byt vytápět. Začněte proto s používáním termostatu. Termostat nastavíte tak jak budete potřebovat. Takže přes čas, kdy v místnostech nejste nastavíte vytápění na nejnižší přijatelnou teplotu a zvýšíte jí až třeba hodinu před vaším příchodem domů.  To samé platí pro vytápění v noci, kdy není potřeba místnosti tolik vytápět. Jednoduše díky termostatu předem nastavíte vytápění, tak abyste ráno už vstávali do vyhřátého bytu a nemuseli jste se vytápěním, jakkoliv zdržovat.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

K pohodovému bydlení nepotřebujete luxus. Stačí být jen spokojený. Třeba s málem. Zajímavosti z této oblasti vám ráda představím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *