Elektřina

Jak ušetřit za elektřinu?

Jste spokojeni s vaší fakturou za elektřinu? Ne?  Tak to změňte. Stačí správný distributor, šetrnost a u šetříte tisíce korun. V následujícím článku se dozvíte několik tipů, jak účty za elektřinu snížit.

 Vytápění elektrickým topením

 Pokud vytápíte domácnost za pomoci elektrického topení, pak se právě vám vyplatí porovnat ceníky jednotlivých distributorů. Díky tomuto způsobu vytápění se totiž spotřebuje až 70 % celkových nákladů. Vyplatí se investovat třeba i do zateplení domu, výměny starých oken a dveří, které už netěsní.  A teplo už nebude unikat.  Druhou největší položkou je ohřev vody, díky kterému se ročně spotřebuje až 20% celkových nákladů.  Abyste nezvyšovali spotřebu, je dobré nastavit bojler na 55 °C. Každý další stupeň navýší spotřebu o 6-8 %.  Třetí položkou z celkových nákladů jsou světla a chod spotřebičů.  U spotřebičů se nevyplatí čekat, až doslouží.  Spotřebiče starší 10 let spotřebují mnohem více než ty novější. Volte tedy spotřebiče s označením A+  a výš.

Levné spotřebiče ne!

Ze všech spotřebičů je největším žroutem elektřiny zaručeně lednička a mraznička. A to především v případech, kdy necháváte dlouho otevřená dvířka. Lednici je potřeba také pravidelně odmrazovat a nedávat do ní teplé ani vlažné jídlo.  Lednici také nikdy nestavte blízko stěny, vedle sporáku nebo topení.  Lednice by se totiž začala více ohřívat a na ochlazení používat více energie. Udržujte také optimální teplotu, každý stupeň navíc znamená více elektřiny navíc.  V lednici to znamená okolo 5 °C a v mrazáku – 18°C až -20°C.

Tichý žrout energie

Nešvarem domácnosti a tichým žroutem energie je vypínání pouze pomocí dálkového ovladače u televizí, hifi věží nebo počítače. Takové vypnutí nestačí, spotřebiče se totiž nevypnou úplně, ale přepnou se jenom do pohotovostního režimu. Pohotovostním režimem se však proude odebírá dál.  Množství proudu je sice zanedbatelné, ale do roční spotřeby se to určitě promítne a správným vypínáním, tedy vypínáním ze zásuvky, můžete ušetřit několik stovek korun.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

K pohodovému bydlení nepotřebujete luxus. Stačí být jen spokojený. Třeba s málem. Zajímavosti z této oblasti vám ráda představím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *