Byty v Brně

Byty v Brně: Po dvou letech se konečně zastavil růst cen!

Situace s dostupnými novými byty se liší fakticky po celé České republice. Pokud aktuálně sháníte byt v Brně a okolí, máme pro vás dobré zprávy. Po dvou dlouhých letech se postupně podařilo zastavit neustále se zvyšující ceny nových bytových jednotek. Aktuálně vyjde 1 m² na 71 500 korun. V předchozím čtvrtletí to bylo o 1 500 korun více. Analýza společnosti Trikaya hovoří také o tom, že se bytů stále prodalo poměrně málo. Situace je nejspíše dána i vzrůstajícími úrokovými sazbami u hypotečních úvěrů.

Ceny se budou hýbat minimálně

I v příštím roce budou nové byty k dispozici za fakticky totožnou cenu, nahoru rozhodně nepůjdou. Děje se tak jenom díky několika málo projektům. Jinak ceny standardně rostou, protože chybí prostor pro výstavbu nových objektů. Nové reality v Brně má na papíře připraveno hned několik společností, nicméně realizace se odkládá, což logicky stojí investory více peněz.

Aktuální nabídka příliš neláká

Nabídka nových bytů není současné době nijak chudá. I přes zmiňovaný pokles ceny se ve druhém čtvrtletí letošního roku prodalo pouhých 141 bytů. Ve stejné době loňského roku byl počet prodaných bytů 300! A o jaké byty je největší zájem. Jde především o třípokojové byty, což je dáno právě nedostatečnou nabídkou. U garsonek šla cena hodně nahoru. Minulý rok činila cena za 1 m² 57 500 korun, nicméně letos už je cena za stejnou jednotku 84 500 korun. Nárůst je tedy markantní, a to o 47 %.

Lidé mající střední příjmy to budou mít složité

Meziroční růst cen i zdražení hypoték zapříčiní to, že si nové byty nebudou moci nejspíše dovolit lidé se středními příjmy. Tato skupina obyvatel bohužel nedosáhne ani na sociální bydlení. Situace se může změnit pouze s nástupem nových projektů sídlištního charakteru na místech současných brownfieldů. Pro single osoby anebo páry bez dětí může být prozatímním řešením třeba pronájem garsonky v Brně, pro rodiny jsou k dispozici prostornější byty.

Zdroj náhledového obrázku: digireality.cz

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *