Jak umístit stavební materiál

Jestliže stavíte dům svépomocí, měli byste zcela určitě myslet na to, jakým způsobem si necháte navézt na stavbu materiál. Potřebovat budete především stavivo a také mnohé další věci, jako je dřevo na stavbu, písky a další záležitosti. Pokusme se tedy přesně poukázat na to, jakým způsobem je nejvhodnější stavební materiál navézt, abyste měli všechno po ruce tak, pohodlně, jak to budete potřebovat. Možností je samozřejmě hned několik, a tak berte následující rady spíše jako orientační.

Stavební bloky patří na základovou desku

V první řadě je třeba myslet na stavební bloky. Ať už se jedná cihly, pórobetonové bloky anebo staviva H+H a další, rozhodně byste je měli umístit přímo na základovou desku. Důvod je prostý. Při stavbě se pak s jejich rozmísťováním nijak výrazně nenadřete. Určitě je optimální, když budete skládat do středu stavivo určené na příčky a po mimo střed bude stavivo určené na obvodové zdění. Jen je zapotřebí dát pozor, aby se bloky nenacházely blízko okraje, k jehož nechtěnému uštípnutí stačí jen málo.

Dřevo na střechu dejte vedle základové desky

Dřevo určené na konstrukci střechy byste měli umístit co nejblíže k základové desce. Pozor si dejte pouze na to, aby se nenacházelo vyloženě u ní. V případě, že budete stavět lešení, může dojít k tomu, že byste museli dřevo kompletně přeskládat, což by byla pochopitelně zbytečná práce navíc. Určitě si dřevo přesně roztřiďte tak, abyste je měli po Riedle potřeby při jednotlivých částech realizace střechy.

Ostatní stavební materiály umístěte na jedno místo

Písek a jiný materiál určený je stavbě domu anebo k exteriérovým úpravám byste měli dát na jedno místo. Ideální je volit prostor mimo místo, kde budou vést chodníky anebo kde bude stát plot. U cementových směsí byste měli dbát na to, aby byly pod střechou a mimo vlhkost. Když dojde k jejich ztvrdnutí, již nebudou možné je použít.

Zdroj náhledového obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.