01_nebezpeci

Jak učinit byt bezpečným pro malé děti?

Sotva se začnou vaše děti stavět na nohy, je čas na to, abyste se zamysleli nad bezpečím vašeho bydlení. Zabezpečit byt pro malé zvědavce není vždy snadné, neboť musíte být neustále krok před nimi a vždy odhadovat, co by mohli provést tentokrát. Jak tedy učinit byt bezpečným i pro ty nejmenší členy rodiny?

Děti jsou průzkumníci a zásuvky je zajímají nejvíce ze všeho

Děti rády zkoumají vše, co neznají. Objevují svět, který však občas ukrývá nejrůznější nástrahy. Ty mohou občas být doslova životu nebezpečné. Typickým příkladem jsou elektrické zásuvky, které jsou často umístěny na výškové úrovni malého dítěte.

Pokud jsou zásuvky nezajištěné, jejich zvídavost v kombinaci s nepozorností rodičů bývají častou příčinou mnohé tragédie. První, co by si rodiče, kteří chtějí bezpečný domov pro své děti měli uvědomit, je proto fakt, že záslepky zásuvek mohou zachránit život jejich dítěte.

Nebezpečí vysokých teplot

Domácí spotřebiče generující teplo je nutné mít zajištěny tak, aby nemohlo dojít k popálení dítěte. Riziko strhnutí hrnců z vařiče je opravdu velké, resp. jeho následky mohou být strašlivé. Popáleniny patří k nejvážnějším a nejbolestivějším úrazům. Na horní plochu vařiče je proto vhodné pořídit ochrannou ohrádku. Ta dětem znemožní dosáhnout na cokoliv, co je na vařiči. Také je lépe pokládat hrnce nebo pánev držadlem dozadu a pokud je to možné, používat výhradně zadní hořáky.

Velké nebezpečí představuje pro děti i voda v rychlovarné konvici. Vodu, kterou už nebudete potřebovat a je stále horká, raději vylijte. Rychlovarnou konvici také stavte dozadu na kuchyňskou linku, mimo dosah dětských rukou.

Pojistkou lze zajistit i dvířka od sporáku, i to je velmi užitečná možnost.

02_nebezpeci

Foto: Pixabay

Pozor na stabilitu nábytku

Knihovna plná knih je v dětských očích spíše velký hrad, který je láká svými barvami a policemi, po kterých lze tak skvěle šplhat!  Pokud by se jí však dítěti podařilo strhnout, zranění může být i smrtelné.

Zabezpečte proto stabilitu svého nábytku proti pádu tím, že jej zafixujete ke stěně. Stejně tak u vestavěných sklopných postelí může při neopatrné manipulaci dojít k zavalení dítěte.

Nebezpečí chemie

Z koupelny odstraňte všechny prostředky na praní prádla nebo úklid, především pak dezinfekční prostředky. Tyto prostředky totiž při polknutí mohou poleptat sliznice malého dítěte a způsobit mu vážné zdravotní problémy. To samé platí pro léky.

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *