Jak topit na chatě a chalupě?

Jsme národem chatařů a chalupářů. V pátek po práci vyrážíme na venkov, alespoň a dva dny utéct tomu městskému stresu. S příchodem chladných večerů však přichází i doba topení.  Zatápění v chladné a v zimě i promrzlé chatě znamená pro všechny materiály, ze kterých jsou chaty a chalupy postaveny, teplotní šok. V následujících řádcích se tak dozvíte pár rad, jak topit na chatě a neublížit kamnům.

Zkontrolujte kamna

Když dorazíte po týdnu na chatu, zkontrolujte nejdříve, jestli kamna nemají prasklé sklo nebo jiné závady.  Zkontrolujte také vnitřní obložení.  Třeba praskliny v šamotu nevadí, ale pokud cihla chybí úplně, vyplatí se šamot vyměnit. V opačném případě riskujete propálení pláště.  U krbových kamen s výměník je dobré zkontrolovat, zda ze soustavy neuniká voda, což se projeví i na poklesu tlaku. Ten by měl být mezi 1- 1,5 atm.

Pomalu, ale jistě

Když máme vychlazenou sklenici a nalijeme do ní horkých čaj, sklenice praskne. Stejně to může dopadnout i u kamen. Ani ten nejodolnější materiál totiž nevydrží dlouho odolávat velkým změnám teplot. Je tedy potřeba zatápět pomalu. Na rošt položit třísky, na ně větší polínka a navrch ještě větší kusy dřeva.  Místo novin je lepší gelový nebo tuhý zapalovač, který nevytváří v kamnech moc popela. U kamen jenž nemají systém Easy Control, je dobré otevřít základní přívod vzduchu nejprve ze dvou třetin.  A až se dřevo rozhoří, otevřít přívod celý.  Asi po 20 minutách by kamna měla mít provozní teplotu a je na čase uzavřít primární přívod vzduchu a regulovat ho sekundárním přívodem.

Pozvolný pokles teploty

Stejně jako teplotu postupně zvyšujeme i pokles by měl být pozvolný. Než se tedy v neděli na konci víkendu rozhodnete odjet, ujistěte se, že palivo v kamnech opravdu dohořelo. V ohništi by měli být vidět žádné žhavé uhlíky. U výměníkových kamen musí teplota klesnout alespoň na 40°C. Vychladnutí kamen nelze samozřejmě nijak urychlit, takže je dobré si topení během dne naplánovat.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *