dýně

Jak správně uskladnit dýni tak, aby vám vydržela až do jara

Dýně se i u nás pomalu ale jistě stává (i díky zvyšující se popularitě svátku halloween) jedním z nejčastějších symbolů podzimu. Stejně tak je dýně základem mnoha chutných a zdravých receptů. Co ale dělat, pokud si je nechcete užívat jen na podzim? Klíčem je správné skladování. Jak tedy dýni uskladnit, aby vydržela třeba až do jara?

Dýně musí být v dobrém stavu

Pro uskladnění dýně, kterou chcete zazimovat až do jara, je především potřeba zhodnotit stav dýně v jejím úplném začátku. Zralost dýně poznáte podle stopky, která naznačí čas od doby, kdy byla utržena. U seschlé stopky je jasné, že dýně bude dobrá jen pro okamžitou spotřebu.

Stejně tak ty dýně, které mají ulomenou stopku, nejsou vhodné k delšímu uskladnění. Odpadnutí stopky u dýně je totiž prvním příznakem dozrání plodu. Pokud stopka odpadne, lze tak počítat s tím, že dýně začne brzo měknout a postupem času přejde do hnilobného stavu. Dýni je proto dobré vybírat s pěknou, zelenou stopkou a pokud je navlhlá, rozhodně jí nechat rychle usušit.

dýně

Foto: Pixabay

Kam s dýní?

Kromě stopky, která by neměla být suchá je důležitý i povrch dýně. Dýně by neměla být nikde narušená, nebo popraskaná. Jakékoliv narušení povrchu je vstupní bránou pro bakterie a dýně tak dlouho nevydrží. Dýni je třeba lepší uchovávat na suchém, teplém místě. Ve vlhku a na studeném místě rychle chytá plíseň. Nejvhodnější je teplota kolem 10-15 stupňů. Z povrchu dýně se odpařuje vlhkost a slupka časem tvrdne, což ovšem není na škodu. Tvrdnutím slupky dýně totiž získává více vitamínů a přidává jí to i na chuti.

Při uskladnění je dobré dýni polohovat tak, aby se nemacerovala dlouho na stejném místě a je důležité umožnit dýni během skladování dostatek vzduchu. Dřevěné rošty jsou na skladování dýní ideální. Prostupuje jimi dostatek vzduchu. Jakmile dýně přijde do kontaktu s vodou, nebo jí položíte na igelit začne plesnivět. V žádném případě pro uskladnění dýně není vhodná lednice, ani sklep. Je v ní totiž příliš velké vlhko a poměrně i nízká teplota.

Zdroj informací: https://hobby.blesk.cz/clanek/hobby-jak-na-to/501581/jak-skladovat-dyne-aby-vydrzely-az-do-jara-a-neplesnively.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *