01_byliny

Jak správně sušit a skladovat bylinky

Sběr bylinek a vytváření domácí lékárny po vzoru našich pra-prababiček je stále populárnější s tím, jak se stává populárnějším i přírodní a udržitelný životní styl obecně. K tomu, abyste na bylinky mohli vyrazit i vy, je třeba, abyste naplnili několik předpokladů. Předně se musíte s bylinkami v naší přírodně podrobně seznámit, je to stejné jako s houbami. I u nás se dá narazit na jedovaté rostliny. Teprve potom můžete vyrazit do přírody. Ale až si bylinky donesete domů, budete už muset vědět, co s nimi. V opačném případě jste je sbírali zbytečně. Jak tedy bylinky správně sušit a skladovat?

Bez správného sušení to nepůjde

Bylinky je třeba usušit co nejdříve potom, co si je přinesete domů a také co nejrychleji. Jen tak si uchovají maximum svých léčivých složek. Obecně platí, že sušit bychom měli bylinky v suché, tmavé místnosti (nebo alespoň ve stínu, nikdy ne na přímém slunci), při teplotách ideálně v rozmezí 30°C – 40°C, nikoliv však vyšších.

Sušit lze bylinky svázané a zavěšené ve svazcích, rozprostřené na bílém papíře, v dřevěné bedničce apod. Velmi dobrý je rošt, který umožní přístup vzduchu i zespodu. Využít je možné i horkovzdušnou troubu nebo sušičku na potraviny, opět ale pozor na teplotu, nesmí překročit zmíněných 40°C.

Bylinky ale nesušte v kuchyni nebo v koupelně, je tam příliš vlhko a rostliny by mohly napadnout plísně. Správně nasušené bylinky poznáte snadno, mezi prsty se drolí a krásně šustí.

02_byliny

Foto: Pixabay

A skladování?

Pro skladování bylinek se možná trochu překvapivě nehodí pěkně vypadající plátěné pytlíčky. Ty totiž pravděpodobně neuchrání obsah před vlhkostí ani před moli a jinými škůdci. Správným řešením jsou uzaviratelné nádoby z plechu nebo skla, použít lze i plast. Pokud je sklo průhledné, je třeba opět nádobu umístit na tmavé místo.

Ani uzavřená nádoba ale nezabrání postupné degradaci léčivých látek, neskladujte proto bylinky déle než rok a vždy je potom nahraďte čerstvě nasbíranou a nasušenou várkou.

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *