Jak správně likvidovat použitý kuchyňský olej?

olej

Použitý kuchyňský olej nepatří rozhodně do odpadkového koše ani do odpadního systému. I když se takový způsob likvidace použitého kuchyňského oleje může jevit nejjednodušší, nejde o způsob vhodný. Nejenom, že může snadno zanést odpady, ale navíc může do potrubích nalákat i nezvané škůdce. Jak jej tedy správně zlikvidovat?

Sběr oleje

Olej z pánve nechte zprvu vychladnout na pokojovou teplotu. Zbylý olej můžeme přelít do nádobky, která je k tomuto účelu přímo vytvořená. Můžeme si ji obstarat na internetu, ale také můžeme jako alternativu volit nejrůznější plastové a uzavíratelné nádoby, do kterých budeme zbytkový olej plnit. Na zbytkový olej rozhodně nepoužívejte mikrotenový sáček, mohl by se snadno protrhnout.

Pokud se nacházíte poblíž restaurace, není vyloučené, že se ve vaší blízkosti nachází koše, které jsou určeny právě k likvidaci zbytkového oleje. V takovém případě je vhodné kontaktovat majitele restaurace a domluvit se případně na odkládání oleje přímo u nich. Zvláště po rodinných oslavách, kde se smažilo hodně řízků a spotřeba oleje je poměrně vysoká, se jedná o nejlepší způsob likvidace.

olej

Foto: Pixabay

Kontejnery a sběrné dvory

Nebudete-li mít při ruce žádnou plastovou lahev ani nádržku, do které byste svůj olej mohli slít, neváhejte si vzít na pomoc kočičí podestýlku. Vylijte olej do ní a on se do ní snadno vsákne.

Olej však ani v této podobě nikdy nevyhazujte do popelnice na běžné odpadky. Pokud v okolí vašeho bydliště nenajdete popelnici určenou přímo na přepálený olej, neváhejte olej odnést do sběrného dvora k likvidaci, kde si s ním budou umět poradit mnohem lépe.

Zdroje informací: https://prima-receptar.cz/jak-zlikvidovat-kuchynsky-olej-spravnym-zpusobem-a-tipy-jak-jej-znovu-pouzit

https://styl.instory.cz/2169-jak-spravne-nalozit-s-pouzitym-kuchynskym-olejem.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.