01_stromek

Jak správně a ekologicky zlikvidovat vánoční stromek

Vánoční stromeček tvoří základní kulisu nejvýznamnějších svátků roku. Po svátcích, většinou hned začátkem ledna, však čas vánočních stromků končí a přistupuje se k jejich likvidaci. Ta by však měla mít jistá pravidla tak, aby zbytečně nepůsobila problémy jak správě obce, tak přírodě a jejím obyvatelům. Jak se tedy vánočního stromku správně zbavit?

Kontejner jako nejjednodušší způsob

Tím nejsnazším způsobem likvidace vánočního stromku spočívá v jeho uložení vedle kontejneru. Nikdy se nesnažte stromek „nacpat“ do kontejneru samotného. Technické služby se stromky u kontejnerů počítají a pořádají svoz stromků, vnitřek kontejneru by stromek prakticky celý zaplnil a nebylo by kam dávat další odpadky.

Stromky takto svážené mohou skončit buď ve spalovně, anebo v kompostárně. Právě kvůli druhému případu je třeba dávat pozor na to, aby na stromku nezůstaly háčky či rozbité ozdoby, které by se mohly touto cestou dostat do životního prostředí.

Do přírody stromek nepatří

Jakkoliv by se mohlo na první pohled zdát, že vánoční stromek – tj. čistě přírodní produkt – může být zpět do přírody bez obav navrácen, opak je pravdou. Důvod je stejný jako ten, kvůli kterému odmítají zoologické zahrady vyhozené stromky používat jako krmivo. Riziko, že na stromku zůstal háček nebo kousek ozdoby, totiž nelze nikdy zcela eliminovat a hrozí, že jej zvěř (ať již ta v zoologické zahradě nebo ta volně žijící) spolkne. V takovém případě hrozí zvířeti vnitřní poranění a úhyn.

02_stromek

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Domácí použití

Zlikvidovaný vánoční stromek ale můžete zužitkovat i doma. Jednak lze jeho dřevo použít na topení, můžete jej po použití drtiče či štěpkovače umístit na svůj vlastní kompost, anebo si z něj vytvořit ochranou vrstvu pro choulostivé rostliny, které krášlí vaši zahradu. Stačí osekat větve a jimi danou rostlinu obložit.

Stromky v květináči

Pokud jste si pořídili vánoční stromek v květináči, můžete jej na jaře na své zahradě zasadit. Do té doby by ale měl být po skončení vánočních svátků uložen ve venkovním prostředí, na balkoně nebo někde na zahradě. Opět ale platí, že do lesa již nepatří.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *