Tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo nahradí kotel, bojler i klimatizaci

O tepelném čerpadle jako obnovitelném zdroji energie pro vytápění jste už asi ledacos zaslechli. Že ale dokážou také velmi levně ohřívat vodu pro domácnost nebo dokonce v létě klimatizovat, to už je možná větší novinka.

Tepelné čerpadlo ohřeje vodu

Stačí se při výběru vnitřní jednotky zaměřit na ty s vestavným zásobníkem pro ohřev vody a máte vyřešeno. Např. vysokoteplotní tepelné čerpadlo vzduch-voda Daikin Altherma 3 H HT s půdorysem pouhých 595 × 625 mm může mít nádrž o objemu 180 nebo 230 l.

Když starý kotel a bojler nahradíte jediným zařízením, které navíc nevypadá vůbec špatně, ušetříte v kotelně či garáži spoustu místa. Případně ho rovnou postavte do kuchyně. Designová tepelná čerpadla nemusí stát v koutě.

 

Vytápěcí systém

Systém vytápění: Zdroj obrázku Daikin.cz

V létě dokáže tepelné čerpadlo chladit

Tepelným čerpadlem se dá v horkých letních měsících klimatizovat. Jak účinné toto chlazení bude, závisí na typu čerpadla a připojené topné soustavy.

U nás je nejběžnější tepelné čerpadlo vzduch-voda. Když si k němu rovnou přiobjednáte speciální vnitřní součást, která umožní chlazení (vlastně opačné fungování tepelného čerpadla), navýšíte si cenu tepelného čerpadla jen asi o 5 %. V létě z něj pak můžete studenou vodu pouštět buď do podlahového vytápění nebo do konvektorů (tzv. fan-coil jednotek).

Horká vana

Tepelné čerpadlo: Zdroj obrázku Daikin.cz

Je pro chlazení lepší „podlahovka“ nebo konvektor?

Rozdíl je v tom, že do „podlahovky“ nemůžete pustit chladnější vodu než nějakých 18 °C, aby na studené podlaze nekondenzovala voda a aby podlaha měla i v létě příjemnou teplotu.  Jde tedy spíš o jakousi formu „přichlazování“, kdy si teplotu v místnosti snížíte max. o 2–3 °C. Provozně je tento způsob chlazení levnější, ale samozřejmě také méně efektivní. Naopak s konvektory máte možnost si nastavit přesnou teplotu, na kterou chcete v létě místnosti vychladit – úplně stejně, jako kdybyste měli doma klimatizaci. Další informace naleznete na stránce, jak vybrat tepelné čerpadlo pro vytápění, chlazení a ohřev vody.

Země-voda (a voda-voda) umožňují pasivní chlazení

Oba tyto typy tepelných čerpadel umožňují tzv. pasivní chlazení, kdy běží oběhové čerpadlo a voda v primárním okruhu (zemním kolektoru, vrtu, studni, potoku apod.) se ochlazuje okolním prostředím. Tato chladná voda pak ochlazuje i sekundární okruh v domě, tedy nejčastěji rozvody podlahového vytápění.

Tepelné čerpadlo: Zdroj náhledového obrázku Daikin.cz

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *