Jak snížit vlhkost v bytě? Podstata tkví ve správném větrání a pomohou i určité druhy rostlin

okno

Nadměrná vlhkost v bytě přináší řadu rizik. Rozhodně ji nepřehlížejte, ani nepodceňujte. Dochází k vytváření ideálních podmínek pro plísně a roztoče, což má negativní vliv i na lidské zdraví. Jak poznat, že máte doma příliš vlhko? Jak tento problém vyřešit?

Jak poznat, že máte v bytě příliš vlhko

Nejste si jisti, zda se tento problém týká i vás? Nevíte, jak poznat, že ve vaší domácnosti se potýkáte s přílišnou vlhkostí? Poznáte to, podle ukazatelů, mezi které patří často orosená okna, špatně schnoucí prádlo, vlhké zdi a vyskytující se plíseň, zatuchlý vzduch, drolení se omítky, koroze na kovu, hnijící dřevo. Pro snížení vlhkosti je dobré se držet následujících tipů sloužící zároveň i jako prevence.

V zimě se vyhněte přílišnému topení

Pokud patříte mezi ty, kteří milují doma teplo a rádi chodí na doma lehce oblečení, tak to není zrovna dobrá volba. Pro snížení vlhkosti v bytě je třeba v zimě příliš netopit. To neznamená, že budete mrznout a chodit nabalení, ale je dobré, aby teplota v zimě nepřesáhla v interiéru 21 °C. Snažte se udržet stabilní teplotu, která bude zkrátka jen takto mírně nad dvacítkou.

větrání

Foto: Pixabay

Zásadní je správné větrání

Říkáte si, co může být tak podstatného na větrání? Ano, je třeba větrat alespoň 3x za den. A to dříve, než se dostaví pocit typicky vydýchaného vzduchu. Jedná se o nejrychlejší způsob, jak snížit vlhkost v bytě. Zkrátka větrat často a vydatně. Jedná se zejména o místnosti s náročnějším provozem, tj. ložnice, kuchyně, koupelna, dětský pokoj. Okno vždy otevřete dokořán na několik minut, stačí i pouhých 5 minut. Jedině takto se stihne vyměnit vzduch v interiéru, ale zdi zároveň zůstanou teplé.

Rostliny, které pohlcují vlhkost a zkrášlí domov

Není nad spojení krásy a užitku. A to rozhodně platí v případě pořízení do bytu některých rostlin, které milují vlhkost a ze vzduchu ji absorbují. Kromě toho také zlepšují kvalitu vzduchu. Kterou rostlinu pořídit? Mezi účinné patří bambusové palmy, orchideje, kapradiny i anglický břečťan.

Zdroj: idnes.cz, denik.cz

Náhledové foto: Pixabay