Jak dobře připravit balkon na novou sezonu?

balkon

S příchodem jara, kdy se stále více prodlužují dny a teploty příjemně rostou, to láká k přípravě balkonu. Tak do toho, pozvěte na balkon všechny včely, motýly anebo čmeláky, kteří za chvíli také vyletí. A hlavně: připravte si místo, kde vám bude dobře.

Základní pravidla

Do přípravy balkonu se dejte bez ohledu na to, kam je váš balkon směřovaný. Na jihu vám sice budou podmínky k pěstování přát více, neznamená to však, že se na severu nemůže nic urodit. Květiny ale vybírejte velice pečlivě.

Není ani pravdou, že čím dříve, tím lépe. V některých hobbymarketech nabízejí první sazeničky již začátkem února, počkejte si na ně ale raději ještě malou chvíli. Sázejte je až ve chvíli, kdy padnou poslední zmrzlá rána.

květiny

Foto: Pixabay

Co pěstovat?

Předem už si rozmyslete, které z květin chcete vlastně na balkoně pěstovat. Pokud se rozhodnete pro převislé květiny, vždy bude na místě truhlíky či květináče dobře zajistit. Vybírejte proto ty stabilní, které se při poryvu větru samy nepřevrátí. Je dobré myslet na pevné uchycení truhlíku pomocí kolíků. Vždy je pevně přitáhněte, aby vlivem pádu později nedošlo k nějakému úrazu. Pelargonie, surfinie, nebo třeba petunie jsou v tomto případě vhodnou volbou a na balkoně vypadají opravdu dobře.

Vzpřímené rostliny ale často splní stejnou službu. Pěstovat tak můžete třeba afrikány, muškáty, sporýše a jiné. Do stinnějších míst se mohou hodit také fuchsie či begonie, které můžete navíc obohatit travnatým porostem jako je například ostřice. Afrikány vám navíc pomohou i s odháněním otravných much. Zasadíte-li je například přímo do oken, nemusíte se s tímto otravným hmyzem setkat třeba i celé léto.

Pokud si potrpíte spíše na rostliny s výraznějšími listy, neváhejte zasadit do truhlíku molice, neboli plektrantus. Pěkně mohou vypadat ale i lobelky, či sanvitálky. V průběhu jara se tak můžete potěšit širokou škálou mnoha různých druhů rostlin. Zasaďte proto na svůj balkon pěkné barevné rostliny, hmyz vám za ně bude vděčný.

Zdroje informací: https://www.nkz.cz/praxe/uzitkova-zahrada/mejte-ten-nejkrasnejsi-balkon-ve-meste-zakladem-je-priprava-vybrat-ty

https://www.bydleme.cz/jaro-za-okny-pripravte-svuj-balkon-novou-sezonu/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.