Jak si doma vyrobit tvaroh

Tvaroh

Tvaroh je v kuchyni prakticky nepostradatelnou potravinou. Zužitkovat se dá na nepřeberné množství způsobů a je oblíbenou potravinou sportovců. Kromě toho se jedná také o potravinu zdravou a užitečnou např. pro snahy o snížení hladiny cholesterolu. Tvaroh je samozřejmě možné si koupit v obchodě, stejně tak nám ale nic nebrání v tom, vyrobit si jej doma. O to více nám bude chutnat.

Proč si vyrábět vlastní tvaroh

Hustý, domácí tvaroh lze používat do pomazánek, nebo je výborným osvěžením, pokud ho namixujete s ovocem. Nejlépe chutná s jahodami či borůvkami, ale jak bylo zmíněno, možných využití tvarohu je nepřeberné množství. Podstatné je, že kvalita domácího tvarohu bude vždy lepší než ta z obchodů, resp. budete si moci být jistí ingrediencemi a jeho složením.

tvaroh

Foto: Pixabay

Výroba domácího tvarohu

Tvaroh lze vyrobit i v domácím prostředí, koneckonců to je jeho přirozený způsob výroby, na který spoléhali naši předci. Na jeho kvalitě se bude odrážet především druh použitého mléka, ze kterého jej budete vyrábět. Základním předpokladem je zakoupení plnotučného mléka bez konzervantů a dalších aditiv, ze kterého lze vyrobit opravdu dobrý, hustý tvaroh. Investujte proto do čerstvého bio mléka. Postup výroby potom není nikterak složitý.

Mléko nechte nejprve vysrážet při pokojové teplotě tak, aby se vytvořila syrovátka. K tomu dojde, pokud necháte stát otevřené mléko 2-3 dny na teplém místě. Vzhled mléka bude po této době připomínat želé. Mléko by přitom nemělo nikterak zapáchat a mléko po dobu tvoření syrovátky není potřeba míchat.

Obsah se poté přelije do hrnce tak, aby syrovátka odkapala vedle. Obsah ohřívejte na mírném ohni ve vodní lázni tak deset až patnáct minut. Snadno budete moci pozorovat, jak se tvaroh tvoří. Po zchlazení uložte tvaroh do lednice a až bude studený, můžete jej konzumovat. Počítejte ale s tím, že lze tvaroh v lednici uchovat nejdéle čtyři dny.

Zdroj informací: https://nejlepsi-recept.cz/bezmasa-jidla/jak-vyrobit-domaci-tvaroh

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.