Jak si doma uspořádat svou garáž a co by v ní nemělo chybět

Pořádek v domě

Mít vlastní garáž je pro spoustu lidí vysněný luxus. Prostor určený automobilu se ale obvykle stane také prostorem pro dílnu, pro zahradní techniku, pro spoustu nářadí a v zimě třeba i pro zazimování zahradního nábytku. Uspořádat takovou garáž pak vyžaduje trochu přemýšlení a invence.

Auto

Foto: Istockphoto

Prostor pro auto

Kdo je vlastníkem normované garáže na městském sídlišti nebo u katalogového domu, ten ví, že garáž je prostor pro auto a nic víc. Pokud nejste nevlastníte pidivůz, jako je Smart nebo Fiat Seicento, překonává půdorys takové garáže rozměry vozu jen o pár desítek centimetrů na každé straně. Vedle takové Octavie už toho moc nedáte. Ať už ale máte garáž velkou nebo malou, vždycky si můžete rozmyšleným parkováním trochu pomoci. Stačí nechat posádku vozu vystoupit už před garáží a v ní auto usadit co nejblíže k rohu tak, aby se dalo pohodlně vystoupit jen na levé straně a byl přístup do zavazadlového prostoru. Na boku garáže tak může vzniknout místo, kam se vejde alespoň úzký regál.

Perfektním pomocníkem jsou v tomto ohledu parkovací kamery a akustické senzory, které umožní dosáhnout skutečně precizního umístění automobilu. Pokud je nemáte, zkuste zaparkovat co nejlépe a na provázku ze stropu spusťte molitanový míček tak, aby se dotýkal čelního či bočního okna. Příště bude fungovat jako jakýsi senzor také.

Příslušenství k vozu

Pokud je garáž prostorem pro auto, nesmí v ní samozřejmě chybět příslušenství pro něj, pokud se sem tedy vejde. Ačkoli by si člověk myslel, že k dnešním moderním vozům už žádné nepatří, není to pravda. Vždyť každé auto musíte minimálně dvakrát ročně přezout. Někdo si nechává druhá kola uschovat v pneuservisu, někomu se vejdou právě do garáže. Pokud vlastníte kompletní sadu kol, ušetřit místo vám určitě pomůže speciální stojan. Při skladování je třeba myslet i na to, že pneumatiky na ráfcích je vhodné skládat naležato na sebe, zatímco pneumatiky bez ráfků nastojato vedle sebe. Ničemu neuškodíte, pokud je občas pootočíte, aby dlouhým stáním nedeformovaly.

Když už je řeč o domácí výměně pneumatik, potřebujete k ní také nějaké nářadí. Klíč buď vozíte ve voze, nebo by měl najít svoje místo někde poblíž právě v garáži. Při zvedání vozu se určitě vyplatí mít hydraulické zvedákyhydraulické zvedáky namísto základního heveru. Ty jsou sice skladné, ale těžké, a tak jejich umístění na zemi v nějakém menším prostoru opět poblíž skladovaných kolo dává smysl.

Spousta z nás řidičů navíc využívá příslušenství, které zvětšuje přepravní kapacitu vozu. Typicky jde o příčníky na střechu a střešní nosiče, nosiče kol nebo přívěsný vozík. Příčníky se snadno pověsí na stěnu a nezaberou skoro žádné místo. Střešní nosič, lidově rakev, je také vhodné pověsit na stěnu, ovšem na výšku, aby opět zabral co nejméně místa. Majitelé vyšších garáží ji mohou zkusit zavěsit ke stropu. Na nosiče kol pak existují držáky imitující kouli tažného zařízení. Ten přišroubujete ke stěně a nosič za něj pověsíte. Jednoduché a skladné.

To s přívěsy je to horší. Ty menší a promyšlenější nabízejí možnost částečného rozkladu a skladování na výšku na malém stojánku. Z půdorysu garáže tak uberou jen na výšku svých bočnic. V honbě za co nejlepším výsledkem můžete demontovat i kola a skladovat je například v regálu. Pokud přívěs používáte jen zřídka, může to být dobré řešení. Jen je třeba počítat s tím, že namontovat kola na vozíkkola na vozík a třeba i oj chvilku zabere.

NářadíFoto: Istockphoto

Nářadí a zahradní technika

Většina z nás nemá to štěstí, že by garáž byla soukromým prostorem pro motoristu a jeho vůz. Obvykle se stane zároveň úložištěm všeho, co nechceme mít doma. To se sem pak musí vejít kola pro celou rodinu, sekačka na trávu, hrábě, kalové čerpadlo a třeba i kotlík na guláškotlík na guláš, který s sebou bereme jednou ročně na čundr. Tady už přichází ke slovu velká improvizace. Kola je nejlépe pověsit na stěnu nebo na strop, sekačku samozřejmě nechat na zemi a pro menší věci vybrat vhodný regálový systém. Ať už si vyberete jakýkoliv, vždy platí, že musí být stabilní. Těžké věci proto skladujte v nižších policích a lehké spíše nahoře. Dávejte také pozor, aby z regálu nic nevyčuhovalo. V plné garáži pak stačí chvilka nepozornosti a něco se rozbije nebo v horším případě někomu ublíží. Bezpečnost je zkrátka na prvním místě!

Zdroje info: protechshop.cz, ceskestavby.cz

Náhledovém foto: Istockphoto

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.