Jak poznat, že je meloun na zahradě zralý a vhodný ke sklizni

Pěstování melounů je díky stále teplejšímu podnebí bez problémů možné i v našich podmínkách. Stačí si vybrat vhodnou odrůdu, u které zrání plodu netrvá příliš dlouho. Když melounům nabídne správné podmínky, můžete mít až zajímavě bohatou úrodu chutných plodů se skvělou chutí. Ale jak poznat, že jsou vhodné ke sklizni? Podle několika jednoduchých ukazatelů, s jejichž rozlišením vám pomůže následující článek.

Zasychání stopky

Mezi významné ukazatele, které říkají, že je vývoj plodu melounu u konce, patří zasychání stopky. Kromě toho je možné pozorovat začínající celkové uvadání rostliny. Ta pomalu končí svůj růst a začíná odumírat. Hlavně při dlouhodobějších vysokých teplotách je důležité sledovat, aby nebyl meloun naopak přezrálý, protože teplo proces zrání urychluje.

Žlutá spodní ploška

V místě, kde se meloun dotýká země není sytě zelený jako na ostatních částech. U nezralého plodu je tato plocha světlounce zelená či bílá. Jakmile nastává zrání, přidává se žlutá barva. Právě podle toho můžete také poznat dobře zralý meloun, který už můžete sklidit. Zároveň však může tento ukazatel trochu mást, protože žlutá barva může být spojena s ušpiněním pokožky melounu, ale například i tím, že je již přezrálý, nebo začíná dokonce hnít. Ideální tak je kombinace s výše uvedeným znakem v podobě zasychající stopky nebo odhadem doby zrání.

Foto: Pixabay

Hlídejte si dobu zrání

Pokud máte pocit, že nejste schopní dobře rozpoznat okamžik zralosti melounu podle těchto znaků, může pomoci poctivé sledování doby zrání. Jednoduše si poznamenáte, v jaké době se plod objevil a od toho odpočítáte pět až šest týdnů. To je totiž doba zrání průměrného melounu, což platí pro velkou část odrůd pěstovaných na našem území. Snad se vám to podaří a budete mít šanci užít si perfektní chuť poctivého melounu vypěstovaného na vlastní zahradě.

Zdroj: https://www.nasezahrada.com/sklizen-melounu-poznat-zraly-meloun-zahradce/ a https://www.ceskestavby.cz/clanky/podari-se-nam-vypestovat-meloun-a-jak-pozname-ze-je-zraly-25525.html

Náhledové foto: Pixabay