Prádlo

Jak se zbavit skvrn, na které už žádný přípravek nefunguje?

Zbavit se některých skvrn je mnohdy dost náročné a chemie už někdy ani nestačí.  Ingredience na zbavení se záludných skvrn, máte ve spíži. Využijte sůl, jedlou sodu nebo citrónovou šťávu. Jsou levné a šetrné k životnímu prostředí.  A s jakými skvrnami si tedy poradí?

Špinavé prádlo už nemusíte vyvařovat

Se skvrnami, se kterými si někdy neporadí ani nejdražší čistící prostředky, vás dokáže zbavit ocet.  Skvrny od rajské omáčky, kečupu, hořčice nebo krve už nebudou problém. Špinavé místo stačí namočit do vody s octem a nechat působit. Bílý vinný ocet dokáže také na prádle odstranit žluté skvrny od potu na košili. A co třeba nahradit aviváž octem.  Už naše babičky znaly jeho výhody. Ocet od klasické aviváže nedráždí pokožku, nezpůsobuje ekzém ani žádné infekce. Prádlo změkčí, zachová barvu a dokonce dokáže rozzářit zašedlé prádlo.

Na mastnotu jedině soda

Při praní prádla je skvělým pomocníkem také obyčejná soda. Jedlá soda si totiž poradí s mastnými fleky na oblečení či skvrnami od kečupu a podobných pochutin.  Soda spolu s citrónovou šťávou zbavuje prádlo zažloutlých fleků a se solí navrací zašedlým záclonám bílou bravu.  Záclony stačí namočit do horké vody, přidat pět lžic soli a stejné množství jedlé sody.  Účinky podobné jedlé sodě má prášek do pečiva. Oproti sodě je však více agresivní.

Zázrak v podobě citrónové šťávy

Citrónovou šťávu si jistě zamilujete. Má svěží vůni a skvělé bělící účinky.  Zbaví vás fleků a rozzáří vaše prádlo, takže fleky třešní, jahod nebo borůvek už pro vás nebudou žádný problém. Zašpiněné místo jen pokapete pár kapkami citrónové šťávy a necháte působit chvíli.  Nakonec oblečení přeperete ve studené vodě. Stejný postup se dá praktikovat i na skvrny od pomerančového džusu, červeného vína nebo dokonce na skvrny od inkoustu.  Pokud nebudete mít po ruce citrónovou šťávu, můžete využít i sůl na skvrny od červeného vína.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com 

K pohodovému bydlení nepotřebujete luxus. Stačí být jen spokojený. Třeba s málem. Zajímavosti z této oblasti vám ráda představím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *