Levandule

Jak se zbavit molů v domácnosti?

Asi v každé domácnosti se někdy najde nějaký ten mol a to ať už ve spíži mezi moukou nebo v šatní skříni. A jediné na co bude myslet, je jak se molů zbavit. S tím vám poradí dnešní článek.

Potravinoví moli

Nejčastěji se moli uvelebí v mouce, strouhance, rýži či luštěninách. Chutnají jim také ořechy, káva, kakao nebo cukr.  Pokud spatříte v těchto potravinách pouze jemné pavučinky, máte ještě šanci, že se moli nedostali do prostoru. Naopak jestliže už lezou po stěnách housenky, nebo dokonce létají po bytě moli, měli byste rychle zakročit.  Všechny napadané potraviny vyhoďte, vydezinfikujte skříňky a omyjte je čistou vodou. V případě, že dáváte přednost spíše ekologickému ošetření, použijte vodu s octem či kypřícím práškem.  Prozkoumejte také všechny ostatní skříňky, jestli se náhodou moli nevyskytují i tam.  Na případné lezoucí vetřelce použijte sprej proti lezoucímu hmyzu.

Preventivní opatření v kuchyni

Nejlepší prevencí je potraviny ukládat do dóz se silnými stěnami a dobře těsnícími víčky. Pokud víčko dobře netěsní, vlezou klidně i do plechovek.  Do skříněk a zásuvek nalepte feromonové pásy.  Tyto pásy neboli lapače slouží k chytání samečků. Jako odpuzovače fungují i některá aromatická koření a podle některých i noviny, protože se tradovalo, že tiskařská barva molům nevoní.

Moli v šatních skříních

Šatním molů chutnají nejvíce přírodní textilie, ale nepohrdnou ani dekami nebo peřinami a někdy se dokonce pustí i do vlněného koberce.  A jak je vystrnadit?  Kus po kusu ze skříně proberte, skříň vymyjte a vystříkejte přípravkem proti molům.  Oděvy vyklepejte a vyperte, případně odneste spravit.  Poté do skříní a šuplíků dejte obálky nebo sáčky s bylinkami. Aroma bylinek moly odpuzuje. Vyzkoušet můžete levanduli, pelyněk nebo svatolinu. Čas od času nechte skříně i zásuvky otevřené, moli totiž nesnášejí světlo a hluk.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

K pohodovému bydlení nepotřebujete luxus. Stačí být jen spokojený. Třeba s málem. Zajímavosti z této oblasti vám ráda představím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *