Pračka

Jak na údržbu pračky?

Naši pračku bychom měli pravidelně čistit, zbavit plísně, zápachu a vodního kamene. Jen tak se prádlo dobře vypere a bude hezky vonět. Zkuste si přečíst pár osvědčených rad, které se vám mohou hodit.

Podívejme se na jednotlivé osvědčené metody jak správně vyčistit pračku od všech usazenin. Je třeba řádně vyčistit všechny její části. Pokud na některou z nich zapomenete, nebude vyčištění důkladné.

Odhalte zdroje zápachu

Pokud chcete vyčistit pračku, ze které cítíte zápach, musíte odhalit zdroj zápachu. Jeho příčinou bývá usazená plíseň v nádobce na prací prášek a usazený vodní kámen. Pod nádobkou na prací prášek pravděpodobně objevíte plíseň a nepříjemný sliz. Nelze opomenout ani nečistoty a drobné předměty zachycené přímo ve filtru pračky.

Odstraňte překážky

Původcem zápachu může být třeba i zapomenutá ponožka, nebo jiná část praného oděvu, zachyceného v okraji bubnu pračky. Překážku je třeba vždy ručně odstranit a zápach pak často zmizí. Jednou za čas vyčistěte i prostor pod pračkou, kde je často nános pracího prášku, starého mýdla a v rodinných domech klidně i tlející myš. Vysajte a jemně omyjte i pračku ze zadní strany.

Mechanické čištění

Nejprve vyčistěte dvířka pračky a pak se soustřeďte na vnější součást bubnu. Nejvíce bývá znečištěné gumové těsnění a obložení. Právě zde ulpívá velké množství nečistot. Podívejte se, zda není guma poškozená od nějakého ostřejšího předmětu, který občas při praní zapomeneme v kapse. Můžete si vzít na pomoc nějakou tyčku a na ni navléknout hadřík. Pak pořádně vyčistěte i nádobku na prací prášek. Šuplík vyndejte a vydrhněte třeba starým zubním kartáčkem a vyčistěte i prostor okolo šuplíku. Důležité je i vyčištění filtru pračky. Filtr vyčistěte podle návodu přiloženému k vaší pračce.

Čistění octem

Pokud nechcete pračku čistit zakoupeným přípravkem a chemickou cestou, velmi účinné je čištění pračky octem. Klasický ocet koupíte za cenu kolem 10 korun za 1 litr. Láhev klidně celou obraťte do nádobky pro aviváž a spusťte pračku bez prádla na program s vyšší teplotou a s co nejvyššími otáčkami. Pračku pomocí octa dokonale zbavíte nečistot i vodního kamene.

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *