Jak se správně postarat na jaře o trávník, aby prospíval

Jarní měsíce jsou ideální nejenom pro péči o květinu a setí zeleniny. Důležité je postarat se po zimě také o trávník. Ten potřebuje odlehčit od mechu, doplnit hnojivo a případně dosít prázdná místa. Na kdy si takové práce načasovat a na co všechno nezapomenout?

Vertikutace pro provzdušnění

Pokud přemýšlíte, jakou péčí o trávník začít, je to rozhodně vertikutace. Odstraníte odumřelé části trávy a můžete se částečně zbavit také nepříjemných mechů, které trávník dusí a omezují v bujném růstu. Ideální načasování je ve chvíli, kdy už trávník opět začíná mírně růst. V praxi to znamená, že by se teploty měly pohybovat několik dní nad úrovní 8 stupňů. Při větším zásahu může dojít k mírnému poškození trávníku, ale díky provzdušnění lépe poroste, takže se případná prořídlejší místa snáze doplní. Navíc jarní regenerace je nejsilnější z pohledu celého roku.

Hnojení není nutné, ale pomůže

Pokud si zakládáte na zahradě bez používání chemie, není hnojení trávníku nezbytně nutné. Běžně se hnojivo doplňuje z toho důvodu, aby byl trávník opravdu hustý a svěže zelený. Kvůli častému sekání jsou také jednotlivé rostliny poměrně namáhány. Ideálním časem pro aplikaci hnojiva je právě jaro. Zakoupit můžete speciální hnojiva pro trávníkspeciální hnojiva pro trávník či klasické NPK směsi. V rámci prevence tvorby mechu je dobré přidat také vápník. Hnojivo je nejlepší v granulované formě s pomalejší rozpustností. V jarních měsících tráva ocení především vyšší obsah dusíku. Naopak na podzim se zaměřte spíše na doplnění draslíku.

Foto: Pixabay

Dosetí prázdných míst

Jakmile máte trávník provzdušněný, velmi dobře vystoupnou místa, která jsou prázdná a vyžadují větší či menší dosetí. Právě na jaře je dobrý čas pro rozhození travní směsi na daná místa. Jen si pohlídejte, aby dostatečně pršelo a případně nově vysetý trávník pravidelně zalévejte. Podpoříte tím jeho správné vzejití i následný růst.

Zdroj: https://www.thespruce.com/spring-lawn-care-2132455

Náhledové foto: Pixabay