Jak se správně chovat k ježkům nejen na zahradě

ježek

Ježci patří mezi ohrožené druhy zvířat, zejména pak v západní části Evropy, kde přijde o život i několik stovek tisíc ježků ročně. Mnoho ježků ztratí svůj život na krajích silnic pod koly aut, která ježky přejedou. Obzvláště v období teplých dní po dešti se na vyhřátých, vlhkých silnicích rojí spousta žížal, které pro ježky musí vypadat jako prostřená hostina. Problém ježků umírajících na silnicích je ale třeba řešit komplexně, z hlediska krajinného managementu. Na nás je, abychom ježkům pomáhali, kde to jen jde, třeba na naší zahradě. Pomáhat je ale nutné správně a informovaně.

Ježek domů nepatří

Ježky je potřeba chránit, ale chovat je v domácím prostředí není nejspíš ten nejlepší nápad. Zimní držení a krmení ježka v domácím prostředí je zcela nevhodné, ježek bude příliš vypasený a návrat v jarních měsících by mu vůbec neprospěl.

Ježci, které si lidé domů nosí s tím, že se jim zdají slabí a odsouzení k smrti jsou často jedinci z tzv. druhého vrhu a v přírodě by skutečně nebyly coby mláďata schopni přežít. Příroda ale ví co dělá. Tím, že je třeba přes zimu zachráníme v domácí péči a následně je na jaře vypustíme, přidáváme do přírody nevhodný genofond.

Pomáhat by proto měli lidé pouze ježkům viditelně zraněným. A pomoc by měla spočívat v jejich odnesení do záchranné stanice, kde se jim dostane vhodné a profesionální péče.

ježek

Foto: Pixabay

Ježek a zahrada

Ježek patří mezi noční živočichy, a proto potřebuje přes den spát. Nabírá tak potřebné síly pro přežití. Vlivem klimatických změn potom dochází i ke změně struktury jeho potravy.

Z toho důvodu je třeba mu na zahradě vytvořit správné podmínky pro aktivní život (noční) a odpočinek (denní). Postačí mu trochu nepořádku na zahradě, kde si pomocí nahromaděné trávy vyrobí pelíšek sám a bude mít kde odpočívat.

Odstraňte dále potenciálně nebezpečné jámy, přiklopte případné díry, roury apod., aby do nich ježek nespadnul. Můžete mu občas nechat na noc v misce něco na přilepšenou (jejich strava je podobné té psí nebo kočičí, rozhodně ježci nejí jablka, jak je občas prezentováno), spíše si ale zařiďte kompost. Žížaly, které se v něm budou ukrývat, pro něj budou dobrotou.

Zdroj informací: https://www.dumazahrada.cz/clanek/nasel-jsem-jezka-co-s-nim-mam-delat-20211026.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.