Modrá skalice

Jak se používá modrá skalice

Většina z nás určitě někdy zaslechla nebo si pamatuje z hodin chemie pojem modrá skalice. Málokdo už ale ví, co se za tímto slovním spojením opravdu skrývá, k čemu slouží nebo jak se modrá skalice používá. V tomto článku se vše dozvíte.

Skalice modrá

Skalice modrá neboli síran měďnatý. Dříve taky známo pod názvem modrý vitriol. Skalice je nejběžnější sloučeninou mědi a její soli. Dost často se využívá při dokazování vody v organických kapalinách, jelikož modrá skalice v reakci s vodou modrá. Využití skalice je různorodé. Lze ji najít ve veterinářství, lékařství nebo v domácnosti. Skalici zakoupíte v různém množství ať už v sáčcích nebo pytlích i v drogeriích. Je tedy běžně dostupná, ale samozřejmě je dobré dbát na bezpečnost a číst veškeré popisy a návody na obalech. Přece jen je to chemikálie, se kterou se musí opatrně a s rozmyslem zacházet.

Skalice modrá do bazénu

Nejčastěji se skalice využívá při čištění bazénů v letních měsících. Síran měďnatý totiž nejlépe odstraní zelené řasy. Stačí, když modrou skalici smícháte s vodou v kbelíku a necháte rozpustit. Doporučuje se 7 gramů na 1m3 vody s tím, že půlkulové balení stojí okolo 60 korun. Po rozpuštění nalijete roztok do bazénu. Necháte působit 24 hodin a zároveň zapnete filtraci bazénu. Po jednom dni čistění bude voda v bazénu krásně čistá. Proto, aby čistá voda vydržela až do konce léta, můžete roztok z modré skalice preventivně aplikovat ještě třeba dvakrát za letní sezónu. Použijte už, ale roztok menší koncentrace, tedy méně skalice a více vody.

Skalice modrá při likvidaci mechu

Při odstraňování mechu, například ze střechy nebo zámkové dlažby, se dá opět levně a účinně využít modrá skalice. Stačí jen rozpustit pár gramů skalice ve vodě. Přesný poměr vody a skalice na různě velkou plochu uvádí výrobci na obalech. Roztok nalijeme do rozprašovače a následně postříkáme místa, kde je mech a necháte působit zhruba 2 hodiny.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *