Jak se máte správně starat o masožravé rostliny

Masožravá rostlina

Například taková juka nebo kaktus nejsou příliš dynamické. Pokud jste spíše fandou pokojových rostlin, které dokážou vyvolat nějakou akci, nebo chcete smrtící komando pro hmyz v domácnosti, měli byste zvážit pěstování masožravé rostliny.

Vypadají zajímavě a vychytají vám hmyz – například mucholapky úspěšně bojují se škůdci ve vašem domě nebo na zahradě. A pokud je udržíte naživu dost dlouho a rozmnožíte je, budete se moci těšit z domova, který bude aktivně chráněn před otravnými muškami a jiným hmyzem.

Masožravá rostlina s návnadou
Foto: Pixabay

Co jsou masožravky?

Po světě roste více jak 630 druhů masožravých rostlin, a mnohé z nich by ani neměly existovat. Nejvíce se s nimi setkáte v bažinatých místech, které disponují velmi malým množstvím živin v půdě a vodě, takže se rostliny musely naučit získávat živiny z masa oběti. Pozřou malý hmyz, ještěrku, žábu a hlodavce.

Masožravé rostliny chytají svoji kořist tak, že ji nalákají na lepkavou přírodní tekutinu, kde mají nachytanou past. Tímto způsobem fungují například mucholapky Venuše. Podvodní masožravky zase používají sání a živí se mikroorganismy.

Jaké masožravé rostliny pěstovat doma

Mezi nejsnadněji pěstovatelné masožravky patří Rosnatka kapská a muchovníky. Snadno je udržíte naživu, přičemž rosnatka je nejsytější a zároveň nejtěžší k zabití. Pokud už jste si užili začátečnických rostlin a chcete postoupit dál, doporučuji přejít na Láčkovku Lowova, která pochází z Borney. Je typická tím, že má miskovitý vzhled se sladkým nektarem kolem otvoru. Nektar přitahuje mlsné rejsky, proto, pokud tuto masožravku pěstujete, zásobujte se rejsky!

Zeminu k pěstování

Masožravé rostliny potřebují vlhkou půdu s vysoce kyselým charakterem. Bez živin a minerálů, prostě takovou, jaká by mohla být i ta v bažině. Můžete si vyrobit svoji půdu, která je kombinací rašeliny a jednoho podílu perlitu.

Čím zalévat

Voda z kohoutku nebo pramenitá voda dokáže zabít rostliny stejně účinně jako hnojivo. Proto používejte destilovanou vodu. Ta neobsahuje minerály, které rostlina vyloženě nesnáší. A hodně je zalévejte. Také zvažte to, že rostlinám se daří v uzavřených a vlhkých prostředích terária, ale nezavírejte rostlinu úplně. Musí přeci chytat oběti!

Masožravé rostliny milují světlo a teplo. Proto je vystavte světlu bez stínu. Ale záleží na druhu masožravky. Některé potřebují jiné podmínky než druhé. A poslední varování. Nestrkejte do masožravých rostlin. Ne proto, že by vám mohly ukousnout prst – to nedělají, ale zabíjíte je. Každá nastražená past může sklapnout jen párkrát a k tomu to rostlinu zabíjí!

Zdroje info: lifehacker.com, zeleneudoli.cz

Náhledové foto: Pixabay