nopovka

Jak řešit drenáž kolem domu

Odvodnění domu je velmi důležité. Pokud se podíváme na mnohé starší domky, pak u nich budou jednoznačně patrné mapy na fasádách, jež vytvořila voda. Tyto mapy jsou jednak nevzhledné a jednak se podílejí na postupném ničení celé fasády domu až do doby, kdy prostě a jednoduše fasáda upadne. Pokud máte kolem domu správně řešenou drenáž, pak není co řešit a dům může jednak skvěle vypadat a jednak bude také chráněný proti vodě, jež může narušovat jeho statiku. Jak tedy na kvalitní drenáž kolem domu.

Existuje na drenáže a odvodnění návod?

Hledat návod na drenáž a odvodnění je poměrně složité, jelikož nikde přesný nákres drenáže nenajdete. Mnohdy jsou na internetu k dispozici určité obrázky, které ale nic moc neříkají a většinou fungují jako reklamní prvek konkrétní společnosti. Pokusme se tedy podívat na to, z čeho by se drenáž okolo domu měla skládat a jaké komponenty je tedy třeba nakoupit.

Propustné vrstvy jako přírodní drenáž

Základem odvodnění domu je bezesporu nákup kvalitních propustných materiálů, které dovedou vodu odvést jinam. Pokud máme přímo u základů domu hlínu, pak je pravděpodobné, že vlhkost půjde směrem nahoru a bohužel se chytí na fasádě konkrétního domu. I proto je ideální nakoupit jednak jemnou kamennou drť, jednak písek a dále třeba odvodňovací perforované hadice a v neposlední řadě nopovou fólii, která je hydrofobní a dokáže vlhkost udržet mimo samotné zdivo, jež je jí obaleno.

Postup drenáže odvodnění domu

Okolo domu je zapotřebí vykopat rýhu o hloubce přibližně 0,5 až 1 metrů a navrstvit do ní hrubé kamenivo či písek a v případě potřeby také perforované odvodní trubky. Ty ale nejsou nutností v případě suchých míst. Následně přichází na řadu jemné kamenivo a povrchová úprava. Na samotnou drenáž lze dát jak okapové okrasné kamínky, tak pochopitelně také chodník okolo domu.

Zdroj náhledového obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *