Jak prodloužit trvanlivost jahod? Zkuste trik s octovou vodou

jahody

Milujete jahody? Podlehli jste lákavé nabídce a koupili jste jahody v akci? Víte, co udělat, aby vám jahody vydržely sladké a čerstvé delší dobu? Stačí znát pravidla skladování a vyzkoušet můžete i trik s octovou vodou.

Pokud milujete jahody, je vám určitě líto, když se brzy zkazí. Mnohdy se tak stane dříve, než je stihnete sníst. A přitom tomu lze předejít. Prozradíme vám, jak správně skladovat jahody, aby vám dlouho vydržely. Poradíme i jednoduchý trik s octovou vodou.

Pravidla správného skladování

Jahody je třeba zkontrolovat a ujistit se, že v nádobě nejsou porušené, potlučené a rozměklé kusy. Ty by začaly hnít a plesnivět nejdřív, čímž by došlo k postupnému ovlivnění i ostatních plodů. Při skladování jahody nezbavujte zelených částí, ani je nikterak nekrájejte. Celé vydrží déle. Rovněž se nedoporučuje jahody omývat. Vlhkost je akorát dobrá pro vznik plísní a zkažení, neboť měkké jahody jsou na to poměrně citlivé.

Nádoba, ve které budete jahody skladovat, musí být dostatečně velká a měla by i větrat. Proto víko nedovírejte či použijte perforované kontejnery, ve kterých jste jahody koupili v supermarketu. Abyste zamezili případné vlhkosti i možnosti otlaku, lze nádobu vyložit papírovou kuchyňskou utěrkou či ubrouskem. Jahody skladujte v lednici. Avšak pozor na promrznutí. Každopádně nízké teploty blízko 0 °C jsou rozhodně žádoucí.

ovoce

Foto: Pixabay

Trik s octovou vodou pro delší trvanlivost

Vyzkoušet v rámci prodloužení trvanlivosti můžete i jednoduchý trik s octovou vodou. Ocet s vodou v poměru 1:2 by měl být účinnou lázní, která zlikviduje případné bakterie. Jahody namočené v octové vodě na dobu cca 10 minut by měly být po oschnutí stále svěží, a to i po 2 týdnech skladování v lednici. Nicméně je tu zde malé ale!

Jakékoli mytí jahod a poté skladování je vhodné jen pro velmi pevné plody. Rovněž si dejte pozor na teplotu vody. Platí zde, že čím studenější použijete, tím je to lepší. Nezapomeňte jahody pořádně osušit. Pakliže se vám nechce každou jahodu zvlášť sušit, raději je skladujte nemyté a umyjte je až před konzumací. Jen vždy počítejte s rychlejším použitím jahod.

Zdroj: ireceptar.cz, prozeny.cz

Náhledové foto: Pixabay