Krb

Jak připravit krb na topnou sezónu?

Pomalu ale jistě začíná topná sezóna. Zatímco pro někoho je to jen otočení regulátoru na topení, jiní se musí na začátek vytápění připravit. Zvláště to potom platí, pokud se topí přes zimní období v krbu. Na co je třeba před topnou sezónou myslet? A jak krb nejlépe připravit?

Revize komínu a krbu

Zákon stanovuje, že je třeba provádět revizi všech palivových cest. Tato pravidelná péče sice není jednoduchou záležitostí, rozhodně se však vyplatí. Jen tak můžete úspěšně a bezpečně topit celou zimu. Revizní kontrolu by měl provádět odborník – nejčastěji se jedná o kominíka. Aby krb správně fungoval, je potřeba, aby komín byl čistý a v pořádku. Důležité je to však i ze zdravotního hlediska. Neudržovaný komín může vyústit v otravu oxidem uhličnatým. V krajním případě může dojít i k požáru sazí v komíně. Pozornost věnujte i samotnému krbu. Měl by se čistit ideálně jednou za čtyři dny. Nezapomínejte také na kvalitní krbovou vložku.

Správné topivo

Příprava na topnou sezónu spočívá také v přípravě topiva. Jestliže máte rádi praskání a vůni dřeva, ujistěte se, že je řádně proschlé a nasekané. Pokud byste se totiž snažili zatopit vlhkým dřevem, zbytečně byste si zamořili dům kouřem. Ne každému však topení dřevem vyhovuje. Dřevo je totiž poměrně drahé, musí se nasekat a také správně uskladnit. Pro mnoho lidí je tak mnohem jednodušší investovat do dřevěných briket. Proč? Jsou suché, snadno se zapalují a poskytují dlouhou dobu hoření. Také existují v nejrůznějších velikostech a variacích – lze si tedy vybrat přesně podle vašich požadavků. Například, pokud si potřebujete přitopit na noc, ideální jsou kůrové noční brikety. Tento speciální druh briket vydrží bez přikládání hořet celou noc a má velmi vysokou výhřevnost. Při výběru však dbejte na to, aby palivo bylo přírodní bez přidaných příměsí.

A jak udržujete váš krb vy?

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *