Chalupa

Jak připravit chalupu na novou sezonu?

Češi jsou známí jako milovníci chataření. Z rušného velkoměsta jich do klidu a ticha venkovských stavení každý víkend utíkají tisíce. Vlastníte-li nějakou takovou usedlost i vy, určitě už se těšíte, až ji po zimě pojedete důkladně zkontrolovat a dát ji pořádně „do pucu“. Na co všechno byste neměli zapomenout?

Zkontrolujte škody

Zima mohla napáchat velké škody, proto chatu pečlivě zkontrolujte jak zevnitř, tak zvenčí. Ujistěte se, že je hlavně v pořádku střecha, sníh totiž mohl strhnout pár tašek a utrpět mohly rovněž okapy. Mrkněte také na okna, jestli se vlivem výkyvů teplot neprohnuly rámy nebo nepopraskaly tabulky. Pro případ, že by bylo nutné něco opravit, s sebou přibalte základní nářadí.

Vyvětrejte

Chalupu, která byla přes celou zimu zavřená, důkladně vyvětrejte, ať ji zbavíte nepříjemného pachu zatuchliny. Všechna okna a dveře otevřete dokořán klidně na několik hodin, a to i v místech, kde je normálně necháváte zavřená, jako třeba ve sklepě či na půdě. Pomůže to i v boji proti plísním, které jsou v zatuchlém prostředí jako doma. Právě ony mohou způsobovat našemu organismu nejrůznější zdravotní problémy. Na čerstvý vzduch pak vyneste také co nejvíc věcí, hlavně deky, peřiny, matrace a koberce.

Zatopte

Zkontrolujte komín, jestli není ucpaný, a zatopte si. Protože je práce na chalupě víc než dost, určitě oceníte, když vám nějaká ubude. Abyste nemuseli štípat dříví, nakupte dřevěné brikety, které jsou okamžitě připraveny k použití. Stačí je jednoduše hodit do kamen či do krbu. Brikety jsou levné a zároveň ekologické palivo, neobsahují totiž žádné přídavné škodlivé látky. Popel z briket navíc můžete využít na zahradě při hnojení záhonů.

Zapněte vodu

Vyzkoušejte, jestli teče voda. Pokud zapnete kohoutek a nic se neděje, ze všeho nejdřív zkontrolujte funkčnost čerpadla a přesvědčte se, že ve studni nechybí voda. Nenarazíte-li tady na žádný problém, pak je možné, že trubky poškodil mráz. V takovém případě nezbývá nic jiného než zavolat instalatéra.

Uklízejte

Zahálka vám rozhodně nehrozí, ba naopak – nebudete vědět, kam dřív skočit. Zapotřebí bude provést generální úklid, proto se na něj náležitě vybavte. Z domu si vezměte čisticí a dezinfekční prostředky, pracovní rukavice, kbelík. Důkladně vydrhněte hlavně kuchyňskou linku a toaletu, použijte na ně dezinfekční přípravky, pak vyčistěte odpady a sifony, vyluxujte, umyjte podlahy, povlékněte postele, vyměňte záclony a závěsy. Práce budete mít víc než dost, nikde ale není psáno, že musíte všechno zvládnout najednou. Třeba takový sklep či půda klidně počkají do dalšího víkendu. Tak si užijte alespoň trochu klidu a zaslouženého volna!

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *