Cenu dřevostavby snížíte svépomocí

Ochota přiložit ruku k dílu a vhodně zvolené dispozice domu mohou v celkových nákladech na dřevostavbu ušetřit i 15-20% nákladů. Někdy se ale výstavba svépomocí nemusí díky skrytým nákladům vyplatit vůbec. Na co si dát tedy pozor?

6 jednoduchých tipů jak ušetřit

Budoucí majitelé domů se nejčastěji snaží ušetřit na prováděných pracích. Objednají si dřevostavbu na klíč a o její samotné postavení se už chtějí postarat sami. Zdá se to jako velmi dobrý nápad, je ovšem nutné počítat z dodatečnými položkami v rozpočtu. Sem patří například pronájem míchačky, lešení nebo těžké techniky na výkopové práce. Jestliže některý z příbuzných vlastní stavební firmu, je všechno v pořádku. V opačném případě se vyplatí opravdu dobře počítat.

Většinu výkopových prací lze svépomocí zvládnout i bez pomoci těžké techniky. Nutný je jen čas a chuť se do práce pořádně opřít. Bez plánu inženýrských sítí v okolí ovšem pracovat nedoporučujeme. Pokuty za narušení vodovodního nebo plynového řádu nebývají malé.

Mnoho moderních rodin se dokáže obejít bez velkého sklepa či suterénu. Dřevostavba bez podzemních prostor může být i o 1/3 levnější. Dodatečné úložné prostory je možné jen s minimální finanční injekcí nechat vyprojektovat v podkroví.

Při stavbě dřevostavby zvažte…

Výběr materiálů použitých na dřevostavbu je také nutné pečlivě uvážit. Firmy ve svých cenících některé položky schválně zamlčují. Například laminátová a dřevěná podlahová krytina se od sebe cenově liší jen nepatrně, ovšem zabudování dřevěných palubek do podlahy je technologicky a tedy i cenově náročnější. Pokrytí podlah navíc nemusí být součástí projektu vůbec a stačí si počkat na výhodnou letákovou akci některého z větších prodejců stavebního materiálu.

Podobné je to i s pořízením oken a dveří. Moderní plastová okna jsou od těch dřevěných prakticky k nerozeznání, i když tepelné a izolační vlastnosti mají téměř totožné. A jsou asi o 1/3 levnější.

Ušetřit je možné i na vnitřních příčkách rozdělující dům. Některé nich je možné nahradit vhodně zvoleným nábytkem, který prostor opticky oddělí. Při pozdější úpravě dispozic domu navíc nebude nutné přistupovat k náročným stavebním zásahům.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *