Jak před zimou zrychlit sušení dřeva na topení

dřevo

Ať už využijete dřevo na podpal, nebo ho budete jen tak skladovat na další období, je dobré se vždy ujistit, že je dostatečně suché. Ve chvíli, kdy jej budete potřebovat, už je totiž pozdě na zjištění, že dřevo nejspíš nechytne ani s podpůrnými pomocníky jako je například ikonický podpalovač PePo. Základem je proto dřevo na zimu dobře připravit, a to znamená především dobře vysušit.

Kde dřevo skladovat

Vlhké dřevo, které jste nestihli usušit, jen zbytečně trouchniví a hnije. Dřevo a to, jak pracuje, je vždy závislé na okolní vlhkosti, ale také na teplotě okolního vzduchu. S příchodem podzimních a zimních dní pak dřevo často nabírá vlhkost ze vzduchu a obsah jeho vlhkosti nezřídka přesáhne i dvacet procent. Je proto třeba udělat vše, abychom tomu zabránili.

Dřevo skladujte nejlépe na suchém, větrném místě, tedy tam, kde bude maximálně chráněno před deštěm či sněhem. Hranici dřeva je vždy dobré podložit tak, aby pod ní mohl proudit dostatečně vzduch. Důležitý je však stále proudící vánek, který pomáhá dřevo usušit. Každé polýnko by mělo být před použitím řádně naštípáno a vysušeno.

dřevo

Foto: Pixabay

Zakrýt ze všech stran

Dřevo je potřeba zakrývat plachtou před nepříznivými podmínkami. Plachta, která pokryje celou plochu naskládaného dřeva dokáže udržet dřevo v suchu, je ale třeba dbát i na boční strany hranice. Dbejte i na ostřik vody v době prudkého deště zespodu. Před zimou je potom vždy dobré jednotlivá polýnka ještě přeskládat a „promíchat“.

Do hranice pak zarovnávejte vždy jen kvalitní dřevo. Dřevo, které už je zanesené vrstvou vlhké a napadené kůry, dejte raději stranou. Vlhko je největší nepřítel dřeva, proto se snažte o co nejmenší kontakt s vodou.

Zdroje informací: https://www.kominy-pro-krby.cz/blog-zajimavosti-informace-krby-kominy-palivo/jak-co-nejrychleji-ususit-palivove-drevo/

https://www.avydon.cz/jak-susit-drevo-na-topeni

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.