Maování

Jak používat barvy v místnostech

Barva stěny je velmi důležitou součástí interiéru. Každá určitá barva totiž na nás fyziologicky působí skrze impulsy. Je tedy na místě pečlivě barvy vybírat před tím, než jimi vymalujeme byt. Tou nejvíce impulsivní barvou je oranžová, žlutá, postupně přes červenou až k barvě fialové.

Jak barvy působí na psychiku člověka?

Některé barvy nás dokážou uklidnit, jiné zase pěkně rozdráždit. Studené odstíny barev jsou ty uklidňující, tlumící a teplé naopak dráždící.  Některé barvy mohou u některých jedinců ovlivňovat i chuť k jídlu. To jak barvy působí, je závislé na sytosti daného odstínu. Odstíny světlé se hodí spíše pro větší plochy a syté pro zvýraznění. Barvy můžeme také kombinovat. Jako základovou barvu zvolit třeba barvu světlejší a na ni přidat odstíny téže barvy nebo zvolit barvu úplně jinou.

Kde jakou barvu použít

Za neutrální barvu považujeme bílou.  Bílá barva bývá považována za symbol čistoty.  Jelikož je to barva neutrální, dá se využít v jakémkoliv interiéru. Bíla totiž zesvětluje a je lehce kombinovatelná. Takže ostatní barvy zjasní. Bílá je také jistota pro ty, kteří se bojí v interiéru experimentovat. Zelená barva je známá svými uklidňujícími účinky. Hodí se tedy do místností, kde chcete relaxovat a odpočívat, například do ložnice. Naopak místnosti, kde pracujeme a potřebujeme se vyburcovat k nějaké aktivitě, volíme barvy dráždivější.

Optické klamy

Využívání barev v místnostech je v podstatě věda.  Každou místnost bychom měli vymalovat na míru jejím parametrům.  To znamená, že do tmavých místností použijeme barvy světlé. Kdybychom použili barvy tmavé, místnost by se opticky zmenšila. Barvy mohou tedy ovlivnit i šířku a výšku pokoje, samozřejmě jen opticky. Například, když máme dlouhou místnost, protější zdi vymalujeme tmavšími odstíny a zdi tak vlastně přitáhneme k sobě. Úzké pokoje zase mohou rozšířit sytě zbarvené podélné pruhy. Vždy však volte takové barvy, které jsou vám příjemné.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *