Kávová sedlina

Jak použít kávovou sedlinu jako hnojivo

Jste milovníci kávy, kteří by den bez svého oblíbeného tmavého moku nevydrželi? Pokud jste současně s tím ještě vlastníci zahrad, kterou potřebujete hnojit, máme pro vás výrazný zlepšovák. Dnes vám totiž řekneme, jak a proč využít použitou kávovou sedlinu pro hnojení vašich rostlin. Pojďme na to!

Proč kávu jako hnojivu použít

Hned z několika důvodů. Kávová sedlina se totiž vyskytuje u všech, kteří si připravují kávu jiným způsobem než zalití instantní kávy. Lze tedy použít, jak sedlinu z takzvaného turka, ale i zbylou kávu po přípravě espressa v kávovaru či jednou z filtračních metod (V60, Frech-press, Chemex a další). Vždy vám zbyde kávová sedlina, která zdánlivě nemá další využití a ve většině případů končí v odpadu. Tato látka v sobě však má vysoce obsažený dusík, jehož uvolňování do půdy má účinek obdobný aplikaci dlouhotrvajících hnojiv. Dělá zeminu kypřejší a lepší pro růst rostlin. Dále káva nepůsobí jen jako hnojivo, ale i jako látka, která odhání škůdce typu slimáka.

Káva však není vhodná pro všechny rostliny

Nejde však o univerzální hnojivo, a musíte dobře vybírat, jak kávovou sedlinu použijete. Káva jako hnojivo je vhodná pro rostliny, které potřebují kyselejší a na humus bohatší zeminu. U květin jsou to například magnolie, begonie, azalka, rododendrony nebo třeba azalky. Mezi ovocné či zeleninové rostliny, kterým může kávové hnojivo pomoci, pak patří borůvky, jahody, mrkev, rajčata a brambory.

Jak hnojivo z kávy použít

No a jak kávovou sedlinu vlastně využít ke hnojení? Stačí si nastřádat větší množství kávové sedliny. Kávu nechte velmi důkladně vyschnout a následně směsí posypte půdu v bezprostředním okolí rostliny. Vyhněte se však tomu, abyste kávu sypali moc blízko rostliny či přímo na ni. Stejně tak lze kávy do hlíny zakopat. Například při vysazování nových sazenic. I zde však musí být větší vzdálenost od kořínku rostliny. Alespoň 10 cm.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *