Platba kartou

Bazoš varuje před novým typem podvodu

Milujete nakupování a prodávání věcí z druhé ruky přes internet. Aby ne, utržit se takto dá dost peněz za věci, které už třeba vůbec nepotřebujete. Stejně tak můžete cokoli výhodně nakoupit. jakousi klasiku mezi zprostředkovateli takovýchto nákupů představuje portál bazos.cz. Právě na Bazoši je všechno přehledné a jasné. Bohužel se tady také občas lidé mohou stát oběťmi podvodu. Nyní upozorňuje portál na podvodné jednání týkající se platební karty.

Vyžadují číslo karty

Zmiňovaný inzertní portál upozorňuje na to, aby uživatelé v žádném případě neprozrazovali číslo své platební karty. Jestliže uživatel chce číslo bankovní karty z toho důvodu, aby zaslal platbu, jde o podvodné jednání. Získané číslo pak může zneužít a okrást důvěřivce. Ten dokáže mnohdy prozradit i CVV a dobu expirace karty. Bazoš není zprostředkovatelem plateb a chce samozřejmě ochránit své uživatele. Ti mohou být velmi jednoduše okradeni.

Bazos.cz

Zdroj obrázku: Bazos.cz

Není to poprvé

Jakousi tradicí na zmiňovaném portálu jsou bezesporu platby předem. U menších částek to lze někdy risknout, nicméně jinak rozhodně ne. Pokud už si kupujete zboží z druhého konce republiky, nebo ho prodáváte, je lepší využít dobírku. Ano, i takto lze přijít o poštovné, nicméně ve finále jde o mnohem nižší sumy. Ideální je osobní předání.

Zdroj náhledového obrázku: Bazos.cz

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

71 komentářů

 1. Dave Odpovědět

  Myslim ze jenom debil, by nekomu psal cislo karty, proc by to jako delal, max cislo uctu.
  To je jak kdyby nekdo potreboval vase R.Č.

  1. Jan Odpovědět

   To samozrejme neni pravda. Penize je u nekterych bank mozne poslat prave na cislo platebni karty. Bez data konce platnosti vam cislo karty asi k nicemu moc nebude. I kdyz nektere zahranicni portaly pri platbe nevyzaduji CVC kod, datum do kdy karta plati potrebujete vzdy.

  2. Franta Odpovědět

   no to by ses divil ted se mi to podařilo ale naštěstí jsem měl nastaven nulový limit na netu tak to prošlo, akorád jsem musel kartu bloknout ale majíto dobře zmáklý v bance mi řekli že je to dnes a deně
   konečně kloudná info od toho vořecha

   1. Cuuuca Odpovědět

    Další podvodník tel. 739 090 667. Dnes po mě chtěl poslat zásilku přes bazoš. Naskenované podmínky transakce. Odkaz na zadání karty….

 2. Milan Odpovědět

  Dobrý den 🙂

  Co popisujete v článku se mi opravdu stalo-někdo se pokoušel vylákat mé informace o kartě.

  Jak ale postupovat? Je možnost to někan nahlásit??

  Předem dík za odepsání.

  Milan

 3. Ave Já Odpovědět

  Samotné číslo karty je naprosto k ničemu když k tomu není připojen CVV kod a datum platnosti! Zase zavádějící článek.

  1. Jan Kolařík Odpovědět

   Asi jste pořádně nečetl celý článek. Autor jasně píše, že “ DŮVĚŘIVEC dokáže mnohdy prozradit i CVV a dobu expirace karty „. Fungujete to tak, že jste ze zaslaného odkazu přesměrovám na podvodníkem vytvořenou stránku, která graficky vypadá jako stránka Bazoše a pak postupně zadáváte údaje (číslo karty, datum expirace, CVC kód). Jde o klasický phishing kde je úspěšnost každé kampaně v procentech sice malá (lidi nejstou tak hloupí), ale toto procento je kompenzováno počtem kampaní. Osobně myslím , že článek je dobře napsaný a hodně lidem zvýší povědomí o těchto typech podvodů a zachrání jim i nějaké peníze 😉
   Dle mého názoru by také celá diskuze k článku měla být max. „Jsou to hajzlové podvodnický“ nebo „Děkuji autorovi za upozornění“. Toť vše. A ne zde řešit služby inzertních portálů atd. K tomu jsou určeny jiné weby !!!

 4. Marie Odpovědět

  Jsem si mylně myslel, že zjistím jak se bránit podvodům když si něco objednám na Bazoši a přijde mi na dobírku něco jiného. No tady je rada jen pro prodávající. Tkža na Bazoši raději nic 😀 Hezký den

 5. Jéňa Odpovědět

  Za mě celkové Bazos.cz a Sbazar jsou dosti osemetne!!! Já používám aukru a vždy jednom jen s registrovanými uživateli. Neříkám ze je to 100% bezpečně , ale aukru je placeny portál a také vám poskytuje jistě služby a popřípadě právní pomoc při řešení podvodu

  1. Pavel Odpovědět

   Děkujeme za REKLAMU na Aukro, které negarantuje kromě vrácení provize kupujícímu téměř nic… po přečtení podmínek zjistíte, že si všem musíte s POLICIÍ ČR řešit SÁM!

  2. Aukro nikdy Odpovědět

   Aukro jsou největší zmetci. Ověřený uživatel nic neznamená. Podivné praktiky na Aukru, jako je umělé navyšování příhozů, žádná šance pomoci Aukra za nedodání zboží nebo dodání poškozeného zboží…
   Aukro nahrává jen šmejdům.
   Nemluvě o lidech kteří nakupují přes čínské weby a tady to nejen na Aukru přeprodávájí i 5x dráž…

 6. Petr Odpovědět

  Doporučují na DOBÍRKU ? Už dvakrát jsem poslal zboží na dobírku a kupující si to rozmyslel a zboží nevyzvedl , takže zboží 14 dní na poště a moje zaplacené poštovné v háji , takže ted už chci předem aspon poštovné předem na účet abych měl jistotu že si kupující zboží vyzvedne , jinak ze slibu kupujícího že si zboží na dobírku vyzvedne jsem vyléčen .

 7. Marty Odpovědět

  Měli by udělat stránku se seznamem kde jsou napsání podvodníci jména, čísla účtu atd aby se člověk mohl nějak informovat. Jinak by mě zajímalo co dělat když se člověk nechá napálit?

 8. Pavel Odpovědět

  Autor článku by se měl na věc podívat z obou stran a ne vidět jen podvodníka na straně prodávajícího… obchod z druhé ruky je o důvěře na obou stranách… kupující očekává, že za své peníze dostane zboží dle popisu a fotografií a kupující, že za toto zboží dostane zaplaceno (jako cestou dojde k předání se také musí dohodnou včetně úhrady případné přepravy).
  Samozřejmě se každý snaží minimalizovat svá rizika.
  Autor článku by si přál minimalizovat riziko, že kupující nedostane zboží a jako opatření nabízí dobírku. To nic neřeší… sice na výdejním místě kupující vidí, že balík fyzicky dorazil, zaplatí za něj, ale po rozbalení třeba místo mobilního telefonu najdete zabalenou cihlu (takové případy podvodu skutečně byly).
  Z druhé strany prodávajícího dobírka sice znamená, že jen dostane zaplaceno později, ale může se mu stát, že v případě nepřevzetí zásilky (kupující si jednoduše řekne, že dokud nezaplatil, tak se pro něj vlastně nic neděje) vyhodí náklady na přepravu oknem včetně času, který stráví cestou na podací a druhou na výdejní místo pro vrácenou zásilku.
  To pomíjím skutečnost, že dobírka je služba, kterou přepravci zpoplatňují a existuje riziko poškození zboží během přepravy.
  Tato rada znamená, že z druhé ruky nepošle nikdo nic.
  Korektní přístup je, že kupující uhradí DOPŘEDU MNIMÁLNĚ NÁKLADY NA PŘEPRAVU (včetně nákladů na dobírku), což minimalizuje riziko ztráty jak u kupujícího, kdy nepřijde o celé prostředky a zároveň i riziko ztráty nákladů na přepravu u prodávajícího a motivuje kupujícího zásilku převzít.

  1. Aleš Odpovědět

   Dobírka naopak řeší hodně proti podvodu, protože když zaplatíte a otevřete balík s cihlou, tak se jednoduše dá platba odesílateli na poště zarazit. A peníze stopnout. Věc se předá policii a o peníze nepřijdete. To platí samozeřejmně když si balík vyzvednete. Dokonce je možnost před převzetím balík rozbalit na poště za ůčasti vedoucí a se souhlasem různých podmínek.

   1. ptc Odpovědět

    Otevřít zásilku před převzetím žádná pošta nedovolí – porušení předpisů, pokud to zaměstnanec pošty skutečně udělá. Jediné co je možné je okamžitě po převzetí otevřít před svědkem a oznámit podvod.

   2. Pavel Odpovědět

    Jako prodavajici pokud kupujici nezaplati dopredu alespon postovne, tak se ani nezvednu ze zidle… to si zkousejte na eshopech, kteří si pripadne ztraty na nevyzvednutych zásilkách promitnout do celkového zisku

 9. Jano Odpovědět

  Velkou většinu článků Radka Štěpána je velmi povrchních a průměrně inteligentnímu člověku nic nedávající. Připadá mně to jako když učitel na základní škole poučuje svoje žáčky.

   1. Luboš Odpovědět

    Já si dovolím být konkrétní místo výše uvedeného Jana. Fakt bych rád věděl, jak se dá zneužít číslo platební karty bez dalších dvou údajů, tedy doby expirace a CVV kódu? Buď jste to do článku zapomněl doplnit, nebo jste hackerský ďábel.

 10. moje jméno Odpovědět

  Bazoš je naprosto, ale absolutně tragický portál, bez jakýchkoliv inovací a přidané hodnoty. Má jednu jedinou, ale o to větší výhodu: chodí na něj hodně lidí. Bohužel nic víc.

 11. ptc Odpovědět

  Bazoš varuje před novým typem podvodu – nikde však již není popsáno, v čem ten
  nový typ podvodu spočívá nebo jak funguje.

  Jen zmínka o tom, že podvodník může z nějakého důvodu chtít číslo karty a další údaje,
  což je trik starý jako platby kartou, tedy desítky let a hlavně po zavedeních pravidel EU
  ohledně plateb kartou nepoužitelný, protože neprojde vícefázovým ověřením.

 12. jenndys Odpovědět

  takto se chová i amazokaždý den pomě chce číslo kartyjimak mi nepošloumůj telefon,
  všechno je to jenom podvod

 13. M. Odpovědět

  Stalo se mi přesně to, co se píše v článku. Přes whatsup se mi ozval pán s tím, že chce koupit autosedačku, ale je v karanténě, objedná prý kurýra, který s bazošem spolupracuj, pošle mi odkaz na příjem peněz a druhý den si prý kurýr balík vyzvedne. Poslal mi nějaký formulář, který po mě chtěl číslo karty, expiraci, jméno a ten cvc kód. Bylo mi jasné, že se jedná o podvod, když jsem na chlapa uhodila, poslal mi ještě screen s vyfoceným postupem a podmínkami, který vypadal jako od bazoše a popisoval tento způsob platby, což byl taky podvod, na bazoši nic takového není. Má to opravdu promakané, vůbec se nedivím, že to třeba někomu nedocvakne. Dokonce mi i psal, że mi příjde potvrzovací sms :D. Když jsem mu napsala, že je podvodník, ihned zmizela fotka z whatsupu a odkaz, přes který jsem měla vyplnit údaje pro příjem peněz, byl přesměrován na bazos. Screen jsem si ale stihla udělat. Telefon tohoto člověka je: 721150885

 14. Romana Odpovědět

  Také jsem se k tomuto článku dostala díky pochybám o „bezpečném“ způsobu platby, kterým ode mě chtěla „nedůvěřivý kupující“ koupit věc inzerovanou na Bazoši. Jakási Tereza tel. č. 722424407 poslala screenshot, který vypadal jako od Bazoše a vyžadoval údaje o platební kartě (jak prodávajícího, tak kupujícího).

  Vypadá to opravdu věrohodně – třeba jako když něco kupujete přes Heuréku – takže v tomto případě by se nechal nachytat kdekdo, i pochybovači výše. Na Bazoši prodávám už nějakou dobu a nikdy jsem si takového „bezpečného způsobu“ prodeje nevšimla – to mě varovalo, dále ne úplně správná čeština a samozřejmě údaje o kartě.

  Bojím se, že už se hodně lidí nachytalo, policie s tím nic nedělá a čeká, až to bude v Černých ovcích. Tak přidávám alespoň mojí zkušenost a tel. č. pro toho, kdo by ho googloval 😉

 15. David Odpovědět

  Prave taky zkusenost s „pani“ Kingou. +48 518 428 341. Zrovna premyslime, jak s timto nalozit, ma smysl to hlasit na policii? Psali jsme na podporu Bazose, jestli nam neporadi, co s tim, ale tam moc neocekavam….

 16. Lucie Odpovědět

  Dnes se mi na Whatsapp z čísla +48 518 428 341, také ozvala paní na inzerát. Platí prý přes portál Bazoš, přes který se peníze připíší na účet. Poslala link, který už požadoval zadání údajů k platební kartě, aby se peníze připsaly. Opravdu to vypadalo věrohodně s linkem Bazose. Musím si posypat popel na hlavu, jak jsem blbá, fakt mě to v tu chvíli nedošlo a v rychlosti jsem zadala. Když mi to secvaklo, tak to byl fofr zablokovat účet. Stihla jsem?.

 17. Kristina Odpovědět

  Tak to jsem naletěla. Kinga chtěla koupit dětskou dřevěnou hrazdičku. A já zadala údaje karte. :/ Na účtě peníze naštěstí mi neodešly, ale jak se teď tomu bránit? 🙁

  1. Lucie Odpovědět

   Dobrý den, mně banka automaticky zablokovala kartu, protože jsem stejně jako vy zadala údaje. Peníze mi také naštěstí nebyly stržené. Nyní mám zažádáno o novou kartu a internetové bankovnictví mi funguje, takže určitě kontaktujte svoji banku. Ať Vám nevybílí účet.

 18. Jindřiška Odpovědět

  Dnes se mi na Whatsapp ozvala paní s tel. číslem +420 722 424 407 a chtěla také zaplatit přes portál Bazoš. Vypadá to opravdu věrohodně. Pozor, je to podvod!!! Nevíte, jak postupovat? Má cenu to hlásit na policii?

  1. Rad Odpovědět

   Ano, prosím nahlaštena policii! Bohužel jsem dnes byla tímto způsobem a svojí naivitou podvedena od paní/pána, copsal ze stejného čísla. Chtěla jsem prodat autosedačku, jednala jsem zbrkle a bez ověření a přišla jsem o peníze. Již jsem nahlásila na PČR a zítra tam jdu osobně sepsat hlášení, mám uloženou veškerou konverzaci i screeny a to dle policisty jako důkaz stačí. Bude-li těchto ohlášení víc, snad bude Policie řešit. Dle mého je to normálně promyšlený a vymakaný podvod a ten člověk spoléhá na to, že to lidi nechají být a nenahlásí.

 19. Veronika Odpovědět

  Děkuji že ste napsala tento komentář. Moc mi pomohl. Číslo sem opravdu vygooglila a hodilo mě to sem. Asi bych nenaletela, ale stejně;)

 20. JIRKA Odpovědět

  Jirka:Také se mi to stalo!Když požasdovali heslo karty a CVV jasem si uvědomil,že tohle jsou nejdůležitější údaje karty a hned jsem to zrušil!Logicky vzato ,jsem si uvědomil,že ta karta má svou ochranu.A jednoduše ,nedával by se na tu kartu CVV kod a heslo,když dám,tak ta karta se stává pro zloděje doslova požehnáním k vybrání účtu.Došlo mi,že je to podvod!Vzpamatoval jsem se, a už nikomu nic nesdělím!!!

 21. JIRKA Odpovědět

  Jirka.Také se mi stalo,že jsem naletěl na Bazoši!Dotyčný mi zaslal vypalov.mechaniku a po čase,jsem zjistl,že je to zmetek,který se zasekává.A v recenzích tohoto produktu psali,že je to totální zmetek akorát na vyhození.Takže 2500kč v háji!

 22. Lucka Musilkova Odpovědět

  Dobrý den, včera se mi stalo to samé. Paní mi napsala přes WhatsApp, že má zájem o mnou nabízené jezdecké kalhoty. Napsala mi adresu,telefon a email. S tím, že peníze hned pošle. Psala jsem jí, že jí to pošlu přes zasilkovnu tak během chvíle přišla zpráva s potvrzením o platbě a že si mám peníze vyzvednout. Chtělo to po mě veškeré údaje o platbě, což mi bylo divné. Paní jsem psala, že jsem ještě o platbě přes bazoš neslyšela,ale paní byla připravena a poslala mi i odkaz jak platbu a vyzvednutí peněz provézt přímo s odkazem z bazoše. Nezadala jsem ale konečný kód,který mi přišel přes SMS jako pro běžnou platbu a ještě navíc v dolarech. Po dvou hodinách mi přišla SMS z banky, že mi pro podezřelou platbu zablokovali účet a platba naštěstí neodešla. Přišla bych tak asi o deset tisíc. Paní z banky mi řekla, ať pošlu údaje o ženě jim. Na policii nemá prý toto smysl hlásit, protože jsem o žádné peníze nepřišla. Ale banka už bude mít toto telefonní číslo u sebe uložené jako nebezpečné.

  1. Kateřina Odpovědět

   Dobrý den, zrovna dnes řeším stejnou situaci, ale už jsem byla ostražitá jelikož prodávám kočárek a paní nechtěla ani vidět reálné foto. Poslala mi jen odkaz s tím, že peníze poslala a je jen potřeba vyplnit číslo karty, datum platnosti, CVV a reálný konečný zůstatek na účtu. Celou konverzaci jsem tím stopla. Paní se mě snažila ještě chvilku přesvědčovat o tom, že bazoš je zprostředkovatelem plateb. tel.č. 602812737 z Plzně a také mě kontaktovala přes whatsUp.

 23. Lucie Odpovědět

  Pozor na toto telefonní číslo: +420 725 395 234 !!! JE TO PODVODNICE!! Chtěla mě podvést přes Whatsapp a inzerát na bazoši. Je stále on-line,i když jsem jí vyhrožovala policií. Tak aby nechtěla podvést někoho dalšího.

 24. Jan Mencler Odpovědět

  Ano, tohle číslo: +420 725 395 234 přes WhatsApp úplně stejný postup jako pise Lucie.
  Co se s tím dá dělat?

 25. Anna Odpovědět

  Mám stejnou zkušenost s číslem 602 844 298. Přes WhatsApp mi přišel odkaz na podvodnou platební bránu Bazoš, kde to po vás požaduje informace o kartě a následně jsou vám odečteny peníze. Nesdělujte své údaje, číslo je podvodné! Bohužel mi to došlo pozdě a naletěla jsem. Naštěstí jsem přišla „jen“ o pár stovek, ale dávejte si pozor.
  Chci se jen zeptat, jestli nemáte někdo zkušenost s tím, jak to řešit přes policii? Nejde mi ani tak o ty peníze (ty už stejně neuvidím), ale spíš aby se to nestalo nikomu dalšímu…

 26. Jitka Odpovědět

  Ja dnes take naletela, banka mi kartu zablokovala. Došlo mi to, až když mi pan napsal , ze musim zkusit vic karet, kde bude největší zůstatek peněz , ze si mám půjčit kartu od rodiny na 10min, aby mi mohl poslat přes Bazoš 1000kč za nákup. Tel. číslo +420 732 984 203, přes whatsap

 27. Šárka Odpovědět

  I když si někdo myslí, že jen debil poskytne údaje, tak mně se to slao taky a úplně jednoduše. Tváří se to jako naprosto bezpečný obchod se všemi údaji, jako když nakupuji např. přes Aliexpres a číslo karty s platností běžně zadáváte a cv potvrzujete. naprosto stejné, ještě je vidět jméno kupujícího i s adresou – nejspíš fiktivní a tváří se to, že platbu přijímáte. Naštěstí banka chce vše potvrzovat a platbu jsem odmítla, jelikož jsem v ní byla jako odesilatel a ještě v ukraunské měně. ale stála mě tahle sranda blokaci karty no

 28. Ven Odpovědět

  Dnes se mi ozvala paní přes What up Lucia Kravariková tel. 606 876 308, prosím dávejte si pozor, stejná situace, mám vše uložené, chtělo to po č.karty, expiraci a 3místný kod, dále mě to vyzvalo ke sdělení zůstatku na kartě a to mě došlo, že nebude něco v pořádku.
  Paní jsem napsala, a dále bez reakce.

  1. Branka Odpovědět

   Úplně stejně se mi stalo včera, a tak jsem ji napsala že nahlásim její tel.číslo a už neodepsala, hrůza ??

 29. Martina Odpovědět

  Pozor i na podvodné telefonní číslo +44 7467 635939. Psali mi na WhatsApp, je tam i fotka nějaké maminy s děckem, asi aby to působilo věrohodněji..

 30. Mirka Odpovědět

  Dnes také pokus o podvod, číslo 721150862, údajně paní z Olomouce.
  Chtěla platbu přes službu Bazošu na moji kartu. Dokonce se odkazovala na instrukce
  v živém četu, které její tvrzení potvrdí.

 31. Simona Odpovědět

  tak se divám, že nejsem sama, kdo byl málem napálen. Paní ochotně nabídla, že si zařídí i odvoz zásilky a poslala odkaz a že je potřeba vyplnit číslo karty, datum platnosti, CVV a reálný konečný zůstatek na účtu, číslo to je 722 847 093

  To se opravdu nedá nikam nahlásit? Jsem ráda, že jsem zatím narazila na první zádrhel při nákupu nebo prodeji, ale tohle by se stávat nemělo

 32. Hana Radova Odpovědět

  I já se musím podělit o dnešní zkušenost , přesně stejný scénář kdy mi pan přes whatsap s fotografii odepsal na můj inzerát s tím, ze peníze zašle přes Bazos. Neznala jsem tento způsob platby a tak otevřela link, kde byla platební brána od Bazose /absolutně věrohodné /, kde požadovali číslo karty, CVV a expiraci. Bylo mi to divné , ale když chtěli vědět zůstatek na účtu tak jsem pochopila ze tady jde zřejmě o podvod . Když jsem pánovi preposlala článek o podbodnem jednání , sice si to přečetl , fotka zmizela, chlap nedostupný . Pozor tel.602948744

 33. Marcela Odpovědět

  Dnes kontakt přes WhatsApp přeposlal Link s odkazem na Bazoš platbu. Napsal ať příjmu po odeslání odkazu peníze a zítra přijede kurýr pro balíček ? se ho ptám v neděli? Bohužel na Link s odkazem o placení na Bazoši jsem klikla a pak si raději vyhledala zda je to bezpečné… No a vida.. tento článek! Díky za informace tady je číslo šmejda… +49 176 83926530

 34. Barbora Kučerová Odpovědět

  Také mě kontaktoval pán na inzerát přes whatshap. Poslat chtěl pouze přes kuryra bazos. Platbu chtěl přes odkaz, který by poslal. Naštěstí se mi to zdálo podezřelé. Jeho kontakt je +380 63 811 9059
  Tak pozor!!

 35. Silvuš Odpovědět

  Oceňuju článek autora i varovné příspěvky uživatelů, stalo se mi totéž. Potencionální „zákazník“ co se ozval na W/up, z čísla 721 162 410 nátlak k potvrzení platby, napsal, klikni na odkaz a vezmi si peníze. Vše vypadalo velmi důvěryhodně, zaslané instrukce, pozadí bazoš, adresát do Olomouce ale bez jména. Chtěla jsem vše odeslat jen přes zásilkovnu nebo poštou, trval na platbu přes bazoš. Zájem o vestu za 100,- a takové úsilí o přijetí platby, přesvědčování, že to máme do 10min, mi připadalo velmi podezřelé. Naštěstí jsem transakci nedokončila, na odkaz neklikla a „zákazníka“ zablokovala…

 36. Katka Odpovědět

  Je to tedy síla! Další číslo do sbírky šmejdů: 602 946 531 – úplně stejný podvodný postup, jaký je popisován v ostatních komentářích. Zkusím to nahlásit na policii, ale moc nevěřím, že se těmto hyenám něco stane 🙁 Kolik jich vlastně může být?

 37. Katarína Odpovědět

  Číslo ďalšieho podvodníka +49 176 94964747, žiadal o poslanie balíka cez kuriéra, ako výhovorky prečo to nechce cez poštu hovoril že je v karanténe a kuriér je lepší. Napísal správu rusky a rýchlo ju vymazal, hovoril mi že už zadáva potrebné veci na objednávku a pošle mi link. Vety pôsobili ako z prekladaču.

 38. Ladislav Odpovědět

  Já měl včera kolem jedenácté večer nepřijatý hovor z portugalského whatsappu od potenciální zájemkyně o koupi dětské autosedačky na sbazaru. Text zprávy byl česky, ale ze strojového překladu, „paní“ psala v mužském rodě. Poslala link, kam mám vyplnit údaje, že si přijede kurýr pro zboží. Link se pokouší tvářit jako Česká pošta, ale doména jasně vede úplně jinam. Ptal jsem se na jméno, prý se jmenuje Alexia. Odepsal jsem, že nebudí důvěru, a že mám podezření na podvodné jednání. Pár hodin žádná reakce, pak v pět ráno opět tři nepřijaté hovory a zpráva v ruštině, která je tu nepublikovatelná 🙂 Blokace čísla a hotovo. Číslo +351911748168.

 39. Miloslava Odpovědět

  taky se mi to stalo dnes – kontaktovalo mě číslo +447 570 076 203 na whatsapp, ohledně koupě. napsala jsem, že jsem o tom nic neslyšela, ale osoba na druhé straně (která nejdřív působila jako žena, ale pak napsala něco v mužském rodě) byla hodně rychlá, chtěla po mě adresu a obratem mi odeslala link (tady bylo telefónni číslo +420709714564, jméno Layra Krisan, adresa Teplice ,Laubeho nam. 258/4, 415 01), který vypadal jako bazoš – měla jsem tam odkliknout, že si chci vyzvednout peníze, to už jsem ale googlila, o co tady vlastně sakra jde, protože mi to přišlo hodně podezřelé. Odepsala jsem na whatsapp, že vím, že se jedná o podvod a že to budu řešit, odpověď už žádná nepřišla. Pak se z Whatsapp vypařila, ale všechno jsem si zdokumentovala a budu to hlásit.
  Děkuji za tento článek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *