Platba kartou

Bazoš varuje před novým typem podvodu

Milujete nakupování a prodávání věcí z druhé ruky přes internet. Aby ne, utržit se takto dá dost peněz za věci, které už třeba vůbec nepotřebujete. Stejně tak můžete cokoli výhodně nakoupit. jakousi klasiku mezi zprostředkovateli takovýchto nákupů představuje portál bazos.cz. Právě na Bazoši je všechno přehledné a jasné. Bohužel se tady také občas lidé mohou stát oběťmi podvodu. Nyní upozorňuje portál na podvodné jednání týkající se platební karty.

Vyžadují číslo karty

Zmiňovaný inzertní portál upozorňuje na to, aby uživatelé v žádném případě neprozrazovali číslo své platební karty. Jestliže uživatel chce číslo bankovní karty z toho důvodu, aby zaslal platbu, jde o podvodné jednání. Získané číslo pak může zneužít a okrást důvěřivce. Ten dokáže mnohdy prozradit i CVV a dobu expirace karty. Bazoš není zprostředkovatelem plateb a chce samozřejmě ochránit své uživatele. Ti mohou být velmi jednoduše okradeni.

Bazos.cz

Zdroj obrázku: Bazos.cz

Není to poprvé

Jakousi tradicí na zmiňovaném portálu jsou bezesporu platby předem. U menších částek to lze někdy risknout, nicméně jinak rozhodně ne. Pokud už si kupujete zboží z druhého konce republiky, nebo ho prodáváte, je lepší využít dobírku. Ano, i takto lze přijít o poštovné, nicméně ve finále jde o mnohem nižší sumy. Ideální je osobní předání.

Zdroj náhledového obrázku: Bazos.cz

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

42 komentářů

 1. Dave Odpovědět

  Myslim ze jenom debil, by nekomu psal cislo karty, proc by to jako delal, max cislo uctu.
  To je jak kdyby nekdo potreboval vase R.Č.

  1. Jan Odpovědět

   To samozrejme neni pravda. Penize je u nekterych bank mozne poslat prave na cislo platebni karty. Bez data konce platnosti vam cislo karty asi k nicemu moc nebude. I kdyz nektere zahranicni portaly pri platbe nevyzaduji CVC kod, datum do kdy karta plati potrebujete vzdy.

  2. Franta Odpovědět

   no to by ses divil ted se mi to podařilo ale naštěstí jsem měl nastaven nulový limit na netu tak to prošlo, akorád jsem musel kartu bloknout ale majíto dobře zmáklý v bance mi řekli že je to dnes a deně
   konečně kloudná info od toho vořecha

 2. Milan Odpovědět

  Dobrý den 🙂

  Co popisujete v článku se mi opravdu stalo-někdo se pokoušel vylákat mé informace o kartě.

  Jak ale postupovat? Je možnost to někan nahlásit??

  Předem dík za odepsání.

  Milan

 3. Ave Já Odpovědět

  Samotné číslo karty je naprosto k ničemu když k tomu není připojen CVV kod a datum platnosti! Zase zavádějící článek.

  1. Jan Kolařík Odpovědět

   Asi jste pořádně nečetl celý článek. Autor jasně píše, že “ DŮVĚŘIVEC dokáže mnohdy prozradit i CVV a dobu expirace karty „. Fungujete to tak, že jste ze zaslaného odkazu přesměrovám na podvodníkem vytvořenou stránku, která graficky vypadá jako stránka Bazoše a pak postupně zadáváte údaje (číslo karty, datum expirace, CVC kód). Jde o klasický phishing kde je úspěšnost každé kampaně v procentech sice malá (lidi nejstou tak hloupí), ale toto procento je kompenzováno počtem kampaní. Osobně myslím , že článek je dobře napsaný a hodně lidem zvýší povědomí o těchto typech podvodů a zachrání jim i nějaké peníze 😉
   Dle mého názoru by také celá diskuze k článku měla být max. „Jsou to hajzlové podvodnický“ nebo „Děkuji autorovi za upozornění“. Toť vše. A ne zde řešit služby inzertních portálů atd. K tomu jsou určeny jiné weby !!!

 4. Marie Odpovědět

  Jsem si mylně myslel, že zjistím jak se bránit podvodům když si něco objednám na Bazoši a přijde mi na dobírku něco jiného. No tady je rada jen pro prodávající. Tkža na Bazoši raději nic 😀 Hezký den

 5. Jéňa Odpovědět

  Za mě celkové Bazos.cz a Sbazar jsou dosti osemetne!!! Já používám aukru a vždy jednom jen s registrovanými uživateli. Neříkám ze je to 100% bezpečně , ale aukru je placeny portál a také vám poskytuje jistě služby a popřípadě právní pomoc při řešení podvodu

  1. Pavel Odpovědět

   Děkujeme za REKLAMU na Aukro, které negarantuje kromě vrácení provize kupujícímu téměř nic… po přečtení podmínek zjistíte, že si všem musíte s POLICIÍ ČR řešit SÁM!

  2. Aukro nikdy Odpovědět

   Aukro jsou největší zmetci. Ověřený uživatel nic neznamená. Podivné praktiky na Aukru, jako je umělé navyšování příhozů, žádná šance pomoci Aukra za nedodání zboží nebo dodání poškozeného zboží…
   Aukro nahrává jen šmejdům.
   Nemluvě o lidech kteří nakupují přes čínské weby a tady to nejen na Aukru přeprodávájí i 5x dráž…

 6. Petr Odpovědět

  Doporučují na DOBÍRKU ? Už dvakrát jsem poslal zboží na dobírku a kupující si to rozmyslel a zboží nevyzvedl , takže zboží 14 dní na poště a moje zaplacené poštovné v háji , takže ted už chci předem aspon poštovné předem na účet abych měl jistotu že si kupující zboží vyzvedne , jinak ze slibu kupujícího že si zboží na dobírku vyzvedne jsem vyléčen .

 7. Marty Odpovědět

  Měli by udělat stránku se seznamem kde jsou napsání podvodníci jména, čísla účtu atd aby se člověk mohl nějak informovat. Jinak by mě zajímalo co dělat když se člověk nechá napálit?

 8. Pavel Odpovědět

  Autor článku by se měl na věc podívat z obou stran a ne vidět jen podvodníka na straně prodávajícího… obchod z druhé ruky je o důvěře na obou stranách… kupující očekává, že za své peníze dostane zboží dle popisu a fotografií a kupující, že za toto zboží dostane zaplaceno (jako cestou dojde k předání se také musí dohodnou včetně úhrady případné přepravy).
  Samozřejmě se každý snaží minimalizovat svá rizika.
  Autor článku by si přál minimalizovat riziko, že kupující nedostane zboží a jako opatření nabízí dobírku. To nic neřeší… sice na výdejním místě kupující vidí, že balík fyzicky dorazil, zaplatí za něj, ale po rozbalení třeba místo mobilního telefonu najdete zabalenou cihlu (takové případy podvodu skutečně byly).
  Z druhé strany prodávajícího dobírka sice znamená, že jen dostane zaplaceno později, ale může se mu stát, že v případě nepřevzetí zásilky (kupující si jednoduše řekne, že dokud nezaplatil, tak se pro něj vlastně nic neděje) vyhodí náklady na přepravu oknem včetně času, který stráví cestou na podací a druhou na výdejní místo pro vrácenou zásilku.
  To pomíjím skutečnost, že dobírka je služba, kterou přepravci zpoplatňují a existuje riziko poškození zboží během přepravy.
  Tato rada znamená, že z druhé ruky nepošle nikdo nic.
  Korektní přístup je, že kupující uhradí DOPŘEDU MNIMÁLNĚ NÁKLADY NA PŘEPRAVU (včetně nákladů na dobírku), což minimalizuje riziko ztráty jak u kupujícího, kdy nepřijde o celé prostředky a zároveň i riziko ztráty nákladů na přepravu u prodávajícího a motivuje kupujícího zásilku převzít.

  1. Aleš Odpovědět

   Dobírka naopak řeší hodně proti podvodu, protože když zaplatíte a otevřete balík s cihlou, tak se jednoduše dá platba odesílateli na poště zarazit. A peníze stopnout. Věc se předá policii a o peníze nepřijdete. To platí samozeřejmně když si balík vyzvednete. Dokonce je možnost před převzetím balík rozbalit na poště za ůčasti vedoucí a se souhlasem různých podmínek.

   1. ptc Odpovědět

    Otevřít zásilku před převzetím žádná pošta nedovolí – porušení předpisů, pokud to zaměstnanec pošty skutečně udělá. Jediné co je možné je okamžitě po převzetí otevřít před svědkem a oznámit podvod.

   2. Pavel Odpovědět

    Jako prodavajici pokud kupujici nezaplati dopredu alespon postovne, tak se ani nezvednu ze zidle… to si zkousejte na eshopech, kteří si pripadne ztraty na nevyzvednutych zásilkách promitnout do celkového zisku

 9. Jano Odpovědět

  Velkou většinu článků Radka Štěpána je velmi povrchních a průměrně inteligentnímu člověku nic nedávající. Připadá mně to jako když učitel na základní škole poučuje svoje žáčky.

   1. Luboš Odpovědět

    Já si dovolím být konkrétní místo výše uvedeného Jana. Fakt bych rád věděl, jak se dá zneužít číslo platební karty bez dalších dvou údajů, tedy doby expirace a CVV kódu? Buď jste to do článku zapomněl doplnit, nebo jste hackerský ďábel.

 10. moje jméno Odpovědět

  Bazoš je naprosto, ale absolutně tragický portál, bez jakýchkoliv inovací a přidané hodnoty. Má jednu jedinou, ale o to větší výhodu: chodí na něj hodně lidí. Bohužel nic víc.

 11. ptc Odpovědět

  Bazoš varuje před novým typem podvodu – nikde však již není popsáno, v čem ten
  nový typ podvodu spočívá nebo jak funguje.

  Jen zmínka o tom, že podvodník může z nějakého důvodu chtít číslo karty a další údaje,
  což je trik starý jako platby kartou, tedy desítky let a hlavně po zavedeních pravidel EU
  ohledně plateb kartou nepoužitelný, protože neprojde vícefázovým ověřením.

 12. jenndys Odpovědět

  takto se chová i amazokaždý den pomě chce číslo kartyjimak mi nepošloumůj telefon,
  všechno je to jenom podvod

 13. M. Odpovědět

  Stalo se mi přesně to, co se píše v článku. Přes whatsup se mi ozval pán s tím, že chce koupit autosedačku, ale je v karanténě, objedná prý kurýra, který s bazošem spolupracuj, pošle mi odkaz na příjem peněz a druhý den si prý kurýr balík vyzvedne. Poslal mi nějaký formulář, který po mě chtěl číslo karty, expiraci, jméno a ten cvc kód. Bylo mi jasné, že se jedná o podvod, když jsem na chlapa uhodila, poslal mi ještě screen s vyfoceným postupem a podmínkami, který vypadal jako od bazoše a popisoval tento způsob platby, což byl taky podvod, na bazoši nic takového není. Má to opravdu promakané, vůbec se nedivím, že to třeba někomu nedocvakne. Dokonce mi i psal, że mi příjde potvrzovací sms :D. Když jsem mu napsala, že je podvodník, ihned zmizela fotka z whatsupu a odkaz, přes který jsem měla vyplnit údaje pro příjem peněz, byl přesměrován na bazos. Screen jsem si ale stihla udělat. Telefon tohoto člověka je: 721150885

 14. Romana Odpovědět

  Také jsem se k tomuto článku dostala díky pochybám o „bezpečném“ způsobu platby, kterým ode mě chtěla „nedůvěřivý kupující“ koupit věc inzerovanou na Bazoši. Jakási Tereza tel. č. 722424407 poslala screenshot, který vypadal jako od Bazoše a vyžadoval údaje o platební kartě (jak prodávajícího, tak kupujícího).

  Vypadá to opravdu věrohodně – třeba jako když něco kupujete přes Heuréku – takže v tomto případě by se nechal nachytat kdekdo, i pochybovači výše. Na Bazoši prodávám už nějakou dobu a nikdy jsem si takového „bezpečného způsobu“ prodeje nevšimla – to mě varovalo, dále ne úplně správná čeština a samozřejmě údaje o kartě.

  Bojím se, že už se hodně lidí nachytalo, policie s tím nic nedělá a čeká, až to bude v Černých ovcích. Tak přidávám alespoň mojí zkušenost a tel. č. pro toho, kdo by ho googloval 😉

 15. David Odpovědět

  Prave taky zkusenost s „pani“ Kingou. +48 518 428 341. Zrovna premyslime, jak s timto nalozit, ma smysl to hlasit na policii? Psali jsme na podporu Bazose, jestli nam neporadi, co s tim, ale tam moc neocekavam….

 16. Lucie Odpovědět

  Dnes se mi na Whatsapp z čísla +48 518 428 341, také ozvala paní na inzerát. Platí prý přes portál Bazoš, přes který se peníze připíší na účet. Poslala link, který už požadoval zadání údajů k platební kartě, aby se peníze připsaly. Opravdu to vypadalo věrohodně s linkem Bazose. Musím si posypat popel na hlavu, jak jsem blbá, fakt mě to v tu chvíli nedošlo a v rychlosti jsem zadala. Když mi to secvaklo, tak to byl fofr zablokovat účet. Stihla jsem🙏.

 17. Kristina Odpovědět

  Tak to jsem naletěla. Kinga chtěla koupit dětskou dřevěnou hrazdičku. A já zadala údaje karte. :/ Na účtě peníze naštěstí mi neodešly, ale jak se teď tomu bránit? 🙁

 18. Jindřiška Odpovědět

  Dnes se mi na Whatsapp ozvala paní s tel. číslem +420 722 424 407 a chtěla také zaplatit přes portál Bazoš. Vypadá to opravdu věrohodně. Pozor, je to podvod!!! Nevíte, jak postupovat? Má cenu to hlásit na policii?

  1. Rad Odpovědět

   Ano, prosím nahlaštena policii! Bohužel jsem dnes byla tímto způsobem a svojí naivitou podvedena od paní/pána, copsal ze stejného čísla. Chtěla jsem prodat autosedačku, jednala jsem zbrkle a bez ověření a přišla jsem o peníze. Již jsem nahlásila na PČR a zítra tam jdu osobně sepsat hlášení, mám uloženou veškerou konverzaci i screeny a to dle policisty jako důkaz stačí. Bude-li těchto ohlášení víc, snad bude Policie řešit. Dle mého je to normálně promyšlený a vymakaný podvod a ten člověk spoléhá na to, že to lidi nechají být a nenahlásí.

 19. Veronika Odpovědět

  Děkuji že ste napsala tento komentář. Moc mi pomohl. Číslo sem opravdu vygooglila a hodilo mě to sem. Asi bych nenaletela, ale stejně;)

 20. JIRKA Odpovědět

  Jirka:Také se mi to stalo!Když požasdovali heslo karty a CVV jasem si uvědomil,že tohle jsou nejdůležitější údaje karty a hned jsem to zrušil!Logicky vzato ,jsem si uvědomil,že ta karta má svou ochranu.A jednoduše ,nedával by se na tu kartu CVV kod a heslo,když dám,tak ta karta se stává pro zloděje doslova požehnáním k vybrání účtu.Došlo mi,že je to podvod!Vzpamatoval jsem se, a už nikomu nic nesdělím!!!

 21. JIRKA Odpovědět

  Jirka.Také se mi stalo,že jsem naletěl na Bazoši!Dotyčný mi zaslal vypalov.mechaniku a po čase,jsem zjistl,že je to zmetek,který se zasekává.A v recenzích tohoto produktu psali,že je to totální zmetek akorát na vyhození.Takže 2500kč v háji!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *